Úřad vlády se kvůli sporu o formát novoročního oběda mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem obrátil na hradního kancléře Vratislava Mynáře. Chce vědět, zda je šéf hradního protokolu Jindřich Forejt oprávněn mluvit za Zemana a prezidentovu kancelář. Ukazuje se prý, že poskytuje informace bez vědomí Zemana a v rozporu s jeho názory.

Spor odstartovalo oznámení Sobotky na sociálních sítích, že tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem se tentokrát uskuteční na Zemanovo přání bez manželek a bude ryze pracovní. Zeman to ale v pátek označil za "lež jako věž", prý premiéra pozval i s manželkou a dětmi.

Hrad podle prezidenta nevydal žádný pokyn nebo návrh, aby se novoroční setkání uskutečnilo bez partnerek. To ale odmítl Úřad vlády, podle kterého toto stanovisko tlumočil během telefonického rozhovoru Úřadu vlády Forejt. Hradní protokolář takový scénář popřel. Na Úřad vlády prý volal pouze proto, aby domluvil termín a čas setkání.

Náměstkyně pro řízení sekce kabinetu předsedy vlády Běla Hejná se "kvůli nedorozumění" dopisem obrátila na kancelář prezidenta a jejího šéfa Mynáře. Píše v něm, že Forejt svévolně sdělil kabinetu Sobotky nesprávné informace a uvedl tím úředníky i premiéra v omyl. "Což vedlo k dalším nepříjemnostem, které bohužel měly i negativní mediální dopad," uvedla Hejná.

Mynáře proto požádala, aby "osobně dohlédl na úroveň komunikace" mezi prezidentskou kanceláří a Úřadem vlády, aby se podobnému "nedorozumění" do budoucna zabránilo. Požádala ho také o sdělení, jestli je Forejt i nadále oprávněn za hradní kancelář a Zemana mluvit, pokud se ukazuje, že "poskytuje informace údajně panem prezidentem potvrzené, ve skutečnosti však bez jeho vědomí, či dokonce v rozporu s jeho názory".

Hrad v pátek na své webové stránky umístil prohlášení, že Forejt s Hejnou mluvil z pověření prezidenta. Domluvili spolu prý jen datum a čas lednového oběda. "Pan prezident sám určil formát setkání, který zahrnoval manželku a syny, a již dříve o tom předsedu vlády informoval. Nic dalšího předmětem jednání nebylo," uvedl Hrad.

Související