Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače a polostátní energetická společnost ČEZ podaly předběžnou nabídku na koupi německých dolů a elektráren společnosti Vattenfall. Zájem o německá aktiva švédské firmy má podle dřívějších vyjádření mimo jiné i společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF.

"Mohu potvrdit, že Vršanská uhelná v pondělí poslala předběžnou nabídku na německá aktiva společnosti Vattenfall," řekl dnes ČTK bez bližších podrobností mluvčí Czech Coalu David Vidomus.

"Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ v sousedícím regionu. V Evropě, kde je uhlí stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií, má ČEZ rozsáhlé know-how v provozování klasických elektráren i těžbě hnědého uhlí," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle dřívějších informací Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. Jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-sever, Welzow-jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf.

V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur (94,5 miliardy korun). Agentura Reuters ale v pátek uvedla, že podle jejích zdrojů byla částka příliš vysoká a celková obchodní hodnota firmy je zhruba 2,5 miliardy eur (67,5 miliardy korun).

Podle zdrojů Reuters se o aktiva zajímají rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnosti Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce. Šéf Vattenfallu Magnus Hall minulý pátek uvedl, že švédská společnost očekává, že dohody o prodeji dosáhne během první poloviny příštího roku.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 procent tamní celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky. Postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.