Pouliční umělci by měli od března příštího roku vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Vyhlášku, kterou v úterý schválili pražští radní, ještě musí potvrdit zastupitelé. Zároveň budou zakázaná vystoupení se zvířaty, na území památkové rezervace bicí nástroje, dudy, pikoly a hoboje, saxofony bez dusítek a elektrické zesilovače.

Pouliční umění neboli busking Praha reguluje od roku 2013, občané zejména Prahy 1 si od té doby stěžují na hluk či stále se opakující hudební produkci. Nově tak vyhláška vystupování omezila místně i časově. "Pro rozdělení plochy města byla zvolena přirozená hranice tvořená tokem řeky Vltavy," píše se v důvodové zprávě k usnesení rady. V liché hodiny bude možné hrát na levém břehu řeky, v sudé na pravém. Doba produkcí je stanovena od devíti hodin ráno do devíti večer.

Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibyly náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Ze Staroměstského náměstí zmizí dvě restaurační zahrádky

Z pražského Staroměstského náměstí zmizí dvě restaurační předzahrádky o rozlohách po 120 metrech čtverečních. Vypovězení smlouvy s nájemci v úterý schválili pražští radní. Důvodem je podle materiálu, který radní schválili, kultivace centra města.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Z náměstí zmizí zahrádky, které jsou v místě mezi ústím Celetné a Železné ulice. Další by v nejbližší době mizet neměly. V Praze 1 je zhruba 280 míst vyhrazených pro restaurační předzahrádky. Drtivá většina, skoro 260, jich leží v historickém centru metropole.

Pražští památkáři se už několik let pokouší vzhled zařízení regulovat a usilují o to, aby se vzhled zařízení změnil a nerušil památkovou rezervaci. Mizet mají křiklavé poutače, rozměrné markýzy i masivní podesty a zábradlí, které tvoří ve veřejném prostoru nežádoucí překážku.

Související