Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi někdo hacknul oficiální účet na Twitteru. "Uprchlíci jsou invazní armáda! Těch pár žen mezi nimi, to jsou jen matky budoucích teroristů. Všichni, co jim pomáhají, pod gilotinu!" stojí například v jednom z příspěvků, které se ve středu dopoledne objevily na premiérově sociální síti.

Přibližně po desáté hodině se na Sobotkově účtu začaly objevovat příspěvky s výrazným zaměřením proti uprchlíkům. Často obsahují i odkazy na články extremistického nacionalistického webu White-media.info.

"Účet byl skutečně napaden, situaci řešíme a snažíme se to zastavit," reagoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Na svém vlastním účtu na Twitteru dále napsal, že Úřad vlády v nejbližší době podá trestní oznámení.

Sobotka na hacknutí poté reagoval na Facebooku. "Pokud můj Twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře. Přeji krásné Vánoce všem lidem dobré vůle, kteří odmítají šíření nenávisti, preferují lidskost a podporují demokracii," napsal.

Útok mohl být úspěšný například kvůli slabému zabezpečení účtu nebo byly použity techniky sociálního inženýrství. "V podobných případech útočníci pošlou například infikované pdf správci účtu, a pokud není zařízení chráněné, tak se do něj dostane škodlivý kód a útočníci mohou odposlouchávat komunikaci, sledovat e-maily nebo zaznamenávat stisknuté klávesy během přihlašování do účtu," uvedl David Řeháček ze společnosti Czech Point Software.

"Hezký večer z Ostravy. Útok hackerů se podařilo zastavit, svůj účet mám opět pod kontrolou. Děkuji všem za podporu!" vzkázal ze sociální sítě premiér.

K útoku se zatím nikdo oficiálně nepřihlásil. Falešné příspěvky odkazují na web White Media, jehož autoři se v minulosti chlubili podobnými hackerskými útoky, nebo na stránky Národní domobrany ČR. Ta se na Facebooku od akce distancovala.

Screenshot z hacknutého účtu na Twitteru Bohuslava Sobotky
Související