Papež František ve svém tradičním poselství Městu a světu odsoudil "kruté teroristické akce" a ničení kulturního dědictví jednotlivých národů. Vyslovil také naději, že se s pomocí OSN podaří ukončit boje v Sýrii a Libyi. Papež vyjádřil úctu těm státům a osobám, které se ujímají uprchlíků.

Papežské poselství o Božím hodu vánočním je tradičně věnováno největším konfliktům na světě.

Papež hovořil z balkonu baziliky svatého Petra ve sluncem zalitém poledni před shromážděnými věřícími. Ve Vatikánu stále platí přísná bezpečnostní opatření zavedená po atentátech v Paříži ze 13. listopadu.

Ve třetím vánočním poselství svého pontifikátu papež odsoudil "kruté teroristické akce spáchané pod nebem Egypta, v Bejrútu, Paříži, Bamaku a Tunisu" a upozornil na to, že terorismus "nešetří historické a kulturní dědictví celých národů".

František se také postavil se za rezoluce, které letos přijala Rada bezpečnosti OSN k Sýrii a Libyi. "Kéž by shoda, k níž se dospělo ve Spojených národech, vedla co nejdříve k utišení zbraní v Sýrii. Je také třeba, aby dohodu o Libyi podpořili všichni tamní protagonisté," řekl.

K izraelsko-palestinskému konfliktu, který bývá zahrnut do vánočních poselství pravidelně, papež řekl, že je třeba, aby Izraelci a Palestinci obnovili "přímý dialog". Jejich konflikt má podle jeho slov dopad na celý Blízký východ.

Podobně jako v minulosti vyzval znovu západní společnost, aby se otevřela vůči uprchlíkům. Prosil o "požehnání pro všechny, pro jednotlivce i státy, které štědře přijímají množství uprchlíků a pomáhají jim přizpůsobit se". Za "mučedníky dneška" označil všechny křesťany pronásledované za jejich víru po celém světě.

Poselství papež ukončil požehnáním a udělením odpuštění za spáchané hříchy.

Vatikán je stejně jako další místa v Evropě poznamenán pařížskými atentáty. Budovy i ulice střeží posílené hlídky, hotely i restaurace zaznamenávají úbytek hostů.

Při mši, kterou sloužil o čtvrteční půlnoci, papež vyzýval, aby se lidé vrátili k základním životním hodnotám, střídmosti a jednoduchému životu a nepodléhali vlivu konzumu.