Zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti Jan Cemper podá žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho sobotnímu vyjádření ve vánočním poselství. Zeman v něm podle Cempera pomluvil organizátory demonstrace zastánců migrace, která se uskutečnila 17. listopadu. Od prezidenta bude chtít omluvu, řekl. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že prezident se takovými hrozbami v žádném případě nenechá zastrašit.

"Od začátku jsme nic takového na svých transparentech neplánovali a ani na akci neměli," uvedl mluvčí iniciativy Jakub Hein. Na transparentech podle něj byla jen hesla "Uprchlíci vítejte – Refugees welcome", "Chcete bílé Čechy, počkejte si na sníh", "A kdo může za vaše pos*aný životy dnes?" a "I my jsme utíkali".

Facebooková událost, která na akci zvala, se prý jmenovala Tahle země patří všem. "Po diskusi jsme jen změnili zemi s malým 'z' na zemi s velkým 'z'. Nikdy nic v názvu o tom, že země nám nepatří, nebylo," řekl svolavatel akce Cemper. Prezident ve vánočním poselství tvrdil, že informaci o transparentu dostal od jedné ze zpravodajských služeb.

"Právník nám potvrdil, že prezident má sice trestněprávní ochranu a ochranu ve správních záležitostech, ale občanskoprávní záležitosti se na jeho imunitu nevztahují," uvedl Cemper. Byl prý svolavatelem akce jako fyzická osoba, a chce se proto bránit. Podá žalobu na základě zákona o ochraně osobnosti.

Podle Ovčáčka jde ale o "mimořádně průhledný pokus" dostat se touto cestou k obsahu zprávy jedné z tajných služeb. "Jde též o ukázku toho, v jakém netolerantním světě tito lidé žijí. Po vyslovení stanoviska nepřichází polemika, ale vyhrožování soudem," uvedl Ovčáček.

"Budeme žádat soud o veřejnou omluvu obdobným způsobem, jakým byla nepravdivá informace řečena, tudíž v samostatném projevu vysílaném veřejnoprávní televizí," uvedl Cemper. Pokud by mu prý soud přiřkl i nějakou finanční kompenzaci, chce ji celou věnovat na pomoc uprchlíkům a jiným lidem v nouzi.

Listopadová akce zastánců migrace začala na náměstí Míru a skončila na Václavském náměstí. Mezi řečníky vystoupili například Martin C. Putna, Táňa Fischerová, Michal Berg nebo zástupce levicových iniciativ a organizací Filip Vidimský.

Související