Praha 6 a společnost PPF na sebe vzájemně podaly žalobu. Šestá městská část se chce soudně domáhat dlužného nájemného za pozemek na Vítězném náměstí, kde by měl vzniknout diskutovaný projekt zvaný Lední medvěd. Naopak společnost Vítězné náměstí ze skupiny PPF Real Estate podala žalobu na Prahu 6 a chce dosáhnout snížení nájemného za tento pozemek. Investor se na soud obrátil 23. prosince, tedy den poté, co radní rozhodli, že budou firmu žalovat o nezaplacené nájemné.

"Stávající smlouva o zřízení věcného břemene předpokládala, že projekt bude touto dobou již realizován. Bohužel tomu tak není, přesto společnost Vítězné náměstí již v uplynulých letech Městské části Praha 6 zaplatila na nájemném téměř 31 milionů korun," uvedl mluvčí Vítězného náměstí, a.s., Miroslav Beneš. Projekt podle něj blokují úřady. A dohoda s radnicí ohledně snížení nájemného nebyla možná. Žalobu investor považuje za jedinou cestu, doplnil mluvčí.

Názor města je ale jiný. "Vzhledem k tomu, že společnost není ani po opakovaných jednáních ochotna zaplatit, není jiná cesta než dluh soudně vymáhat," řekl ČTK starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Radní pověřili právní kancelář vymáháním dluhu, který údajně činí přes 10 milionů korun. 

O umístění sporné stavby se v Dejvicích bouřlivě diskutuje už několik let. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce. Pražský magistrát před časem zrušil územní rozhodnutí. Projekt prý není v souladu s územním plánem a s požadavky památkové péče. Investor neuspěl ani s kasační stížností. Ministerstvo kultury navíc loni zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů, stavbu takových rozměrů považuje za nepřípustnou. Za takové situace Lední medvěd na Vítězném náměstí patrně postaven nebude.

Polyfunkční budova měla dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že by stavba vedle administrativních ploch přinesla nové služby pro obyvatele. Odpůrci ale upozorňují na velikost plánované budovy. Občanská sdružení a opozice navíc vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice místo dříve plánované budovy radnice rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.

Projekt Radana Hubičky pro Vítězné náměstí:

Projekt Radana Hubičky pro Vítězné náměstí v Praze
Související