Spousta práce čeká na vedení tří nových obcí s více než tisícovkou obyvatel, které v pátek vznikly na území vyčleněném z vojenského újezdu Libavá. Samosprávy ve Městě Libavá, Kozlově a Luboměři pod Strážnou vzejdou z voleb v polovině ledna a hned poté se budou muset pustit nejen do přebírání majetku, ale také vyřešit zajištění základního chodu obce či financování místní školy. Ve Městě Libavá se lidé nějaký čas kvůli přechodu pod civilní správu budou muset obejít bez obchodu.

Podle předsedy přípravného výboru ve Městě Libavá Jiřího Ondřejky bude náročné už přebírání majetku. Armáda třem novým obcím po volbách postupně předá bytové domy či kotelny, o které se samosprávy budou muset rychle postarat. "Největší závady armáda odstranila, takže by s tím naštěstí neměly být spojené velké investice," řekl Ondřejka.

S přebíráním majetku bude spojena spousta papírování a také výběr dodavatelů služeb a energií. "Jak armáda začne předávat jednotlivé objekty, tak bude třeba uzavřít smlouvy na dodávky plynu, vody a energií. Bude třeba zajistit služby pro občany, jako je například odvoz odpadků. To všechno dosud zajišťovala armáda," upozornil předseda přípravného výboru v Kozlově Erik Anger.

Hodně práce bude podle Ondřejky i se samotným zahájením činnosti obecních úřadů. "Je třeba vydat různé vyhlášky," podotkl. Město Libavá bude muset také vyřešit financování provozu základní školy. Armáda na chod školy s několika desítkami žáků bude přispívat pouze do konce srpna a poté tato povinnost zůstane na nově zvolených samosprávách.

Podle Ondřejky by Město Libavá muselo na provoz ročně doplácet zhruba 2,5 milionu korun, což je polovina peněz, které dostane od státu do svého rozpočtu. Problém by mohl být vyřešen tak, že školu bude využívat několik obcí, které se o náklady podělí.

Ve Městě Libavá musí vyřešit i nečekaný problém s obchodem v domě patřícím nové obci, který byl v závěru roku 2015 uzavřen, protože novou nájemní smlouvu nemá za obec kdo podepsat. Dokument totiž musí schválit zastupitelstvo. "Vypadá to, že budeme asi dva až tři měsíce bez obchodu, takže musíme zajistit zásobování jiným způsobem," upozornil Ondřejka.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Do Města Libavá by měli dvakrát týdně dojíždět pekaři. "Jednáme s provozovatelem obchodu v Domašově, že by jednou týdně lidem přivezl objednané zboží. Bude to bohužel velká komplikace. Hlavně pro starší obyvatele," řekl Ondřejka.

Podle původního plánu měla být část vojenského újezdu Libavá převedena pod civilní správu už loni v lednu, kvůli zdlouhavému projednávání zákona to bylo o rok posunuto. Území navíc vyžadovalo značné investice. Loni tam armáda investovala 36 milionů korun. Opraveny byly hlavně vodovody a kanalizace, rozvody elektrické energie, komunikace, chodníky či mosty.

Ve Městě Libavá, Kozlově i Luboměři jsou už připraveny budovy obecních úřadů, které armáda vybavuje nábytkem a výpočetní technikou. Letos ještě zbývá dokončit opravu části vodovodu a kanalizace v Kozlově a Městě Libavá.