Probruselské elity chtějí podle bývalého prezidenta Václava Klause využít migrační krizi k unifikaci Evropy, omezení vlivu členských zemí. Je to stejné zlo, jaké chtěli diktátoři typu Stalina a Hitlera, uvedl v neděli Klaus v pořadu Partie televize Prima. Klaus dlouhodobě kritizuje posilování pravomocí Evropské unie na úkor národních států.

"Migrace je metoda, jak rozředit ty dnešní evropské státy, jak z toho vytvořit jakousi tvárnou hmotu, která se stane tím budoucím novým Evropanem. To chtěli diktátoři v minulosti vždycky, ti Hitlerové a Stalinové," uvedl Klaus. "Ta kolektivita těch evropských elit dělá stejné zlo, jaké dělali v minulosti tito jednotlivci," dodal. Snahu o větší unifikaci Evropy pokládá Klaus za "chladný kalkul" ze strany probruselských politiků.

Skutečná migrační vlna podle exprezidenta Evropu teprve čeká a měla by být zastavena na evropských hranicích. Bojovat s kvótami na přerozdělování uprchlíků je "chytání kočky za ocas". Češi zatím "protestují strašlivě málo vůči pasivitě vlády a premiéra" ve věci řešení migrační krize, míní Klaus.

K důvodům přílivu migrantů do Evropy zařadil exprezident evropský sociální systém, paternalismus a "zhoubnou multikulturalistickou ideologii". Historické zkušenosti ale podle Klause svědčí o tom, že migranti z mimoevropských zemí nemají potřebu se adaptovat a že je ohrožena evropská kulturní identita.

Vzestup české ekonomiky není zásluhou současné vlády

Vzestup českého hospodářství je podle Klause dán vývojem, a není zásluhou současné vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Exprezident v neděli kabinet naopak kritizoval za přeregulovanost ekonomiky. Klaus ale podle Sobotky nemá právo kritizovat kroky vlády, protože v době Klausovy vlády se v privatizaci rozkradly stovky státních firem.

Klaus označil za logické, že po šestileté stagnaci českého hospodářství muselo nastat určité oživení a "s touto vládou Sobotkovou to určitě v ničem bezprostředně nesouvisí".

Premiér Sobotka se ke slovům Václava Klause vyjádřil na svém profilu na Facebooku.

 

Klaus reagoval na vyjádření současného prezidenta Miloše Zemana, který Sobotkův kabinet ve vánočním poselství pochválil za hospodářskou politiku. Uvedl mimo jiné, že vláda ekonomiku "vymanila ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Klaus však nynějšímu kabinetu vytkl pokračující regulace ze strany státu, které už prý nejsou příliš vzdáleny od plánování komunistické ekonomiky. "My jsme přeregulovaná ekonomika, to je smrt pro svobodné volné podnikání," prohlásil exprezident.

Na rozdíl od svého nástupce odmítl také zákon o elektronické evidenci tržeb, který se snaží prosadit Sobotkova vláda, nebo snahy o absolutní zákaz kouření v restauracích. "Zakazovat, to je komunistické plánování v jiném hávu," dodal.

Za rozumné Klaus naopak označil vládní záměry otevřít českou ekonomiku pro východní trhy nebo částečné prolomení limitů těžby uhlí.

 
Související