Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se opět stal terčem hackerů. Na xenofobním webu hackeři v úterý zveřejnili soukromou korespondenci předsedy vlády.

Ten kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl v prohlášení.

Neonacisté tvrdí, že touto cestou dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů".

Zveřejněná korespondence se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Na webu je například e-mail od premiérova poradce Oto Novotného, který psal Sobotkovi ohledně postoje k uprchlíkům.

"Můžeš mi, prosím, říci jediný pozitivní výsledek vládní strategie k řešení migrační krize? Já vidím jen samé karamboly. Ale co je nejhorší, vidím děsivé selhání závaznosti vůči socdem hodnotám. Ty si fakt přesvědčen, že jdeme správnou cestou," píše premiérovi údajně Novotný, který odmítl obsah emailu komentovat: "Fakt nemůžu nic říct. Vše je ve stádiu šetření," řekl týdeníku Respekt.  

Člen ČSSD David Sedláček však podle serveru lidovky.cz potvrdil autentičnost emailů. "Ano, s panem premiérem jsem si psal. Obsah e-mailu, který mi popisujete, je stejný jako ten, co jsem psal já," řekl Sedláček.

Sobotka se stal terčem kybernetického útoku už koncem prosince, kdy jeho twitterový účet ovládli hackeři a umístili na něj množství komentářů, které podněcují nenávist zejména vůči uprchlíkům.

"Útok hackerů na e-mailovou schránku pana premiéra šetří policie a veškeré informace o průběhu vyšetřování směrujte na ni," řekl na dotaz HN mluvčí vlády Martin Ayrer s tím, že nechtěl komentovat, zda na twitterovém účtu a e-mailu byla stejná bezpečnostní hesla. "Nemohu komentovat zabezpečení účtů pana premiéra," řekl.

"Pokud nám odborníci doporučí udělat to jinak a bezpečněji, pak to určitě uděláme. Zatím děláme všechna možná opatření, aby každý účet, který pan premiér používá, byl bezpečný a aby nebyly předmětem takto hloupých útoků," dodal mluvčí.

Sám Sobotka v prosinci řekl, že útok na jeho Twitter je důkazem, že odvádí dobře svou práci. "Pokud můj Twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře," řekl. Sobotkův účet se podařilo dostat pod kontrolu za několik hodin.

V pondělí večer hackeři také napadli Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky. Správce proto vzápětí několik posledních premiérových blogů odstranil. Úřad vlády i o tomto útoku ví a informoval policii.

Za získáním přístupu do premiérovy schránky na službě Email podle mluvčí Seznamu.cz Ireny Zatloukalové není prolomení zabezpečení služby, ale spíše se někomu povedlo uhádnout heslo k e-mailovému účtu.

"K takovým odhalením hesla může dojít prostým pokusem, a to zejména tehdy, pokud je heslo příliš snadné a nedbá různých doporučení, která právě odhadnutí hesla mají zabránit, případně pomocí sociálního inženýrství či natažením viru do počítače. Pokud sám uživatel naší služby zanedbá svoji bezpečnost, nemůžeme s tím moc udělat," dodala.

Související