Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Nyní se obrátí na soud, řekl České televizi. Neudělení prověrky je tak pravomocné. Mynář už dříve řekl, že podobné rozhodnutí očekával.

V úterý dodal, že jej považuje za "politikum". Prezident Miloš Zeman je připraven Mynáře odvolat, pokud u soudu neuspěje. Zároveň mu ale nabídne jiné místo v prezidentské kanceláři, řekl dnes novinářům Zeman na návštěvě Libereckého kraje. Zeman neodvolá ani náčelníka vojenské kanceláře Rostislava Pilce, který o prověrku přišel loni na přelomu listopadu a prosince.

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně tajné Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Mynář se nyní může bránit správní žalobou u pražského městského soudu a poté ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek.

Kancléř České televizi řekl, že využije všech opravných možností. Zvažuje prý také stížnost na NBÚ kvůli úniku informací. Novináři totiž psali o neudělení prověrky dříve, než bylo rozhodnutí Mynářovi doručeno.

V rozhodnutí NBÚ se podle Mynáře v několika případech objevuje výtka, že nedokázal odpovědět rovnou a informace dokládal dodatečně až po poradě. Kancléř se brání, že se úředníků na NBÚ ptal, zda, když si nebude něco pamatovat, má lhát nebo vše doložit až po konzultaci s právníky a finančními poradci. Odpověděli mu prý, aby to doložil později.

Mynář také řekl, že v rozhodnutí se píše, že NBÚ měří každému stejným metrem. On sám ale prý ví nejméně o dvou případech, kdy lidé z oblasti podnikání, kteří jsou nyní ve vysokých úřednických funkcích, požádali poštou o stejnou prověrku a rozhodnutí dostali v "řádu dnů, respektive v řádu týdnů". Nemuseli prý chodit na pohovory.

"Tyto precedenty mám a budu se je samozřejmě snažit uplatnit v případném soudním sporu," řekl Mynář.

S odkazem na odebrání prověrky náčelníku vojenské kanceláře Hradu Rostislavu Pilcovi nebo jednomu ze Zemanem navržených kandidátů na post velvyslance se pozastavil nad tím, že v Zemanově okolí "padají hlavy a bezpečnostní prověrky". Ptá se prý proto, jestli NBÚ prověřuje vše tak, jak má, nebo jestli se jedná o "politikum". 

"Rozhodnutí ředitele NBÚ nabývá právní moci dnem jeho doručení účastníku řízení," řekl v obecné rovině mluvčí NBÚ Radek Holý. Mynář má nyní 30 dnů na to, aby podal žalobu k Městskému soudu v Praze, který dostane k dispozici od ředitele NBÚ veškerý spisový materiál.

Kancléř v pondělí řekl, že neočekává, že by s rozkladem u NBÚ uspěl. Nebyl prý tak naivní, aby si myslel, že ředitel NBÚ Dušan Navrátil rozhodnutí úřadu zvrátí. Podání rozkladu označil za naprosto zbytečné, protože od něj nic neočekával.

Zeman v úterý zopakoval své stanovisko z minulosti, že Mynáře odvolá až v případě, že neuspěje u soudu. V prezidentské kanceláři by ale v takovém případě mohl zůstat i nadále na jiné pozici. Podle odborníků ale soudní řízení bude trvat tak dlouho, že Mynář bude moct dokončit v roli kancléře Zemanovo první volební období. Kancléř dnes odmítl, že by podáním odvolání záměrně zdržoval.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka Zemana vyzval, aby Mynáře okamžitě odvolal. "Je nepřijatelné, aby jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky nedisponoval bezpečnostní prověrkou," uvedl Kupka s tím, že Zeman často rád cituje princip "padni, komu padni".

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.

Zeman neodvolá ani Pilce, který o prověrku přišel

Náčelníka vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislava Pilce prezident Zeman zatím kvůli odebrané bezpečnostní prověrce neodvolá, řekl v úterý. Počká na výsledek jeho rozkladu k NBÚ. Úřad má na rozhodnutí tři měsíce.

"Sám osobně si myslím, že panu generálu Pilcovi uškodily jakési rozpory ve Vojenském zpravodajství, protože tam, jak víte, byly dvě skupiny a on svědčil proti generálu Kovandovi, Páleníkovi a proti panu Pohůnkovi, což mu nejspíš někteří nemohou odpustit," připomněl Zeman kauzu kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové). Zároveň poznamenal, že právě Vojenské zpravodajství dává podklady NBÚ k vyřízení prověrku. Podotkl také, že Pilc měl předtím prověrku "15 let nebo podobně dlouhou dobu".

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.