Člen brněnské TOP 09 a právník Michal Kincl neuspěl se žalobou proti KSČM a její poslankyni Martě Semelové za předloňské výroky v diskusním pořadu České televize Hyde park. Ty mu prý způsobily duševní újmu. Za to chtěl od Semelové i od KSČM omluvu.

Semelová například chválila bývalého normalizačního komunistu Vasila Biľaka jako pozitivní osobu, okupaci hodnotila jako bratrskou pomoc a proces s Miladou Horákovou relativizovala slovy, že se přece sama přiznala.

Kincl po pořadu, kdy Semelovou slyšel, dospěl podle svých slov k pocitu bezprostředního nebezpečí pro svou osobu. Byl zděšen a začal se obávat o svoji budoucnost.

"Pokud se komunisté dostanou k moci, mám opravdu obavu o svůj osud. Pokud se lidé nezačnou bránit, dáme těmto lidem nástroj, kterým mohou změnit ústavu, dělat si vše, co chtějí," přednášel před soudem dramaticky se zvyšujícím hlasem, zatímco Semelová se po celou dobu usmívala.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kincl poukázal také na to, že Semelová je významná funkcionářka třetí nejsilnější politické strany, a tak prý tento scénář není vůbec nemožný.

Soud ale jeho žalobu velice rychle zamítl. Byť naznačil, že s jeho postojem k Semelové souhlasí. "Já s paní Semelovou také nesouhlasím, byť s jednou výjimkou. A to, že tato žaloba není důvodná. Ta rozumná obava z komunistické ideologie je zdravá, v tom újmu nelze spatřovat. Je dobře, že žalovaná tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí," řekl Freibert.

Šel bych první do koncentráku

Obě strany jednání vzaly jako show pro diváky, kterých byla plná soudní síň. Více než desítku z nich musel soudce vykázat, protože pro ně nebylo v přeplněných lavicích pro veřejnost místo. A soudce musel obě strany často usměrňovat. "Obracejte se k soudu, ne k publiku," opakoval několikrát.

Jako vedlejší účastník chtěl přistoupit do sporu i europoslanec a velký odpůrce komunistů Jaromír Štětina. "Cítím se osobnostně výroky paní Semelové ohrožen. Už mnoho let dostávám výhrůžné dopisy, které sílí každým projevem, který paní Semelová pronese na obranu své KSČM. Bojím se o život svůj, svých dětí a vnuků. V okamžiku, kdy by zavládl systém, o kterém paní Semelová mluví, šel bych asi jako první do koncentráku," uvedl.

Soudce jeho přistoupení k žalobě ale odmítl. Podle něj totiž Štětinova případná újma nesouvisí s újmou, kterou žaluje Kincl. "Pokud chce kompenzovat svoji újmu, ať sám podá žalobu, k tomu institut přistoupení k žalobě neslouží," uvedl na adresu Štětiny.

Invektivy obou stran pokračovaly. Právník KSČM Jaroslav Nejtek zase začal tvrdit, že je potřeba k případu povolat znalce.

"Dospěl k pocitu bezprostředního ohrožení jeho osoby. Ten pocit ohrožení vznikl na základě jeho vlastní úvahy. Je to třeba objektivně zkoumat znalci z oboru psychiatrie. Proto navrhuji přibrat znalce ke zjištění duševních stavů, a pokud budou diagnostikovány, zkoumat, kdy a z čeho se vyvinuly," uvedl Nejtek s vážnou tváří.

Soudce ale držel jednání pevně v rukou a bylo jasné, že už měl dopředu o verdiktu jasno. Obě strany často usměrňoval. "Říkejte konkrétní věci. Toto si nechte na závěrečné řeči," opakoval několikrát. A dokazování rychle ukončil. "Myslím, že žádné důkazy ani nejsou potřeba," podotkl a po pouhé hodině a půl jednání vynesl rozsudek.

Poctivá masarykovská práce

V jeho odůvodnění dodal, že není možné, aby Semelová v požadované omluvě řekla, co si nemyslí. "Je na vás, abyste tou pověstnou masarykovskou prací přesvědčili nejen své voliče, ale i ty, kteří třeba nejsou vaši voliči, že to není tak, jak říká paní Semelová. A to samé může dělat i ona. Tím vám není způsobena relevantní kompenzovatelná újma," uvedl.

Sama Semelová s verdiktem byla spokojena. "Ta žaloba byla opravdu absurdní. Můžeme diskutovat o názorech, ale ne, zda to nebo ono je historická pravda," řekla a kritické odůvodnění soudce odmítla hodnotit. "Každý má právo na svůj názor. Pro mě je rozhodující verdikt," dodala.

Kincl oznámil, že se proti verdiktu odvolá. "Mám jiný právní názor. Nicméně je to svým způsobem úspěch, protože předseda senátu řekl, že se s těmi výroky neztotožňuje," uvedl.