Hospodaření Nemocnice Na Homolce, jeden z největších korupčních případů posledních let, v pondělí rozplétal Městský soud v Praze.

Před senátem soudkyně Silvie Slepičkové, která je známá svými tvrdými tresty, jako například 5,5 roku pro bývalého ministra Vladimíra Mlynáře, stanul bývalý dlouholetý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Za korupci, praní špinavých peněz a manipulování zakázek v nemocnici, která kdysi sloužila režimním prominentům, mu hrozí až dvanáctileté vězení.

Spolu s ním je na lavici obžalovaných šest dalších lidí včetně jeho náměstka Michala Toběrného či tehdejšího vysokého úředníka ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka, který měl na hospodaření nemocnice dohlížet.

V první části své řeči Dbalý odmítl obžalobu, která ho viní z korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun. "Bohužel, musím konstatovat, že státní zástupce nehorázně a bezostyšně lže," řekl Dbalý při výpovědi. Ta trvala více než čtyři hodiny a pokračovat bude v úterý.

Své stíhání v pondělí označil za dehonestační kampaň, za kterou se ukrývá boj proti Ivo Rittigovi. "Nepopírám, že pana Rittiga znám, stejně jako řadu vlivných lidí, politiků, herců. Neexistují žádné doklady o tom, že bych s ním (Rittigem) byl v obchodních vztazích," uvedl.

"Je to z osobní rivality pana Randáka a pana Rittiga," dodal ke svému stíhání. Poukázal na to, že na nevýhodné obchody na Homolce jako první veřejně upozornil Nadační fond proti korupci, kam Karel Randák po svém odchodu z postu šéfa kontrarozvědky nastoupil.

Jedním ze stěžejních důkazů proti Dbalému je deník, který si psal ve svém počítači a popisuje tam například schůzky a úplatky, které na nich přebíral. Dbalý tvrdí, že je fiktivní a že jej psal, když měl "těžké" období. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky soudu.

Byla to jen fikce!

Práci policii na případu Homolky usnadnil sám Dbalý, který si na svém domácím počítači vedl diář, do něhož si zapisoval údaje jak o zmanipulovaných tendrech, tak i o tom, jak se rozdělovaly úplatky. A jak uvedly Lidové noviny, do deníku si psal i to, co si za dané úplatky pořídil, či propočítával, jak je hodlá investovat do zlatých mincí.

Dbalý u soudu tvrdí, že jde pouze o fikci, které měla sloužit jako předloha pro plánovanou knihu o životě v lékařském prostředí.

Policie také objevila kufřík s desítkami milionů korun v penězích i ve zlatě, který si Dbalý těsně před svým zatčením uschoval u jednoho ze svých kolegů z nemocnice.

Vysoutěženo za 140 milionů, uděláno za třicet

Hlavním bodem obvinění je předražená zakázka na digitalizaci chorobopisů. Tu vyhrála v roce 2009 firma Disol s nabízenou cenou 146 milionů korun, přestože konkurenční firma ICZ nabídla, že ji udělá o více než 50 milionů levněji. Dbalý a spol. proto nechali firmu ICZ vyřadit, protože údajně nesplnila podmínky soutěže – že bude mít ke dni zadání zakázky k dispozici požadované zabezpečené prostory.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Žádná taková podmínka v zadávací dokumentaci nebyla," podotýká v obžalobě státní zástupce Zdeněk Matula, podle něhož tak obžalovaná skupina připravila jen v tomto případě nemocnici o nejméně 53 milionů korun. A poukázal na to, že firmu Disol skrytě vlastnili právě Dbalý a spol.

Způsobenou škodu Matula vypočetl porovnáním cen v soutěži, ale skutečné předražení bylo ještě větší: digitalizaci totiž podle obžaloby provedla ve skutečnosti firma K2P za pouhých 29 milionů korun.

Drahý gama nůž

Druhou zmanipulovanou zakázkou je podle Matuly nákup Leksellova gama nože. Nemocnice kvůli údajným výhradním právům oslovila jedinou firmu, Transkontakt Medical (i její jednatel Josef Kalavský je mezi obžalovanými), a nůž od ní koupila za 140 milionů korun; sama firma jej přitom koupila od švédského výrobce za 91 milionů korun.

Policie přitom zmapovala, že část zisku – zhruba šest milionů korun – předal Kalavský Dbalému jako úplatek. I v tom jí byl významným pomocníkem Dbalého diář, do něhož si bývalý ředitel zapisoval všechny schůzky i předané úplatky.

Projednávání naplánovala soudkyně Slepičková na celý tento týden a na první týden v březnu.

Související