Byl to sice sólokapr, ale možná ho ještě bude časopis Rolling Stone litovat. List šokoval o víkendu nejen mediální svět, když informoval o tom, že herec Sean Penn získal na podzim loňského roku vzácný rozhovor s nechvalně proslulým mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, který se v té době skrýval po útěku z mexické věznice s maximálním stupněm ostrahy, uvedla agentura AP.

Časopis rozhovor zveřejnil v sobotu poté, co byl Guzmán v pátek opět dopaden ve státě Sinaloa po přestřelce, která si vyžádala pět obětí. A na Rolling Stone i Seana Penna se valí vlna kritiky i ze strany mexických úřadů, které už podle agentury AFP uvedly, že chtějí amerického herce vyslechnout.

Pennův dlouhý a místy nesouvislý text, který je nyní terčem posměchu na sociálních sítích, zahrnuje prakticky vše od Guzmánových vzpomínek na dětství až po jeho názory na obchod s drogami.

Především ale vyvolává etické otázky: Jak se mohl Penn tajně sejít s jedním z nejhledanějších mužů na útěku na světě? Překročil herec hranice novinářské etiky, když článek předložil Guzmánovi ke schválení? Trivializoval Penn Guzmánovou vražednou minulost, když mu položil otázky typu: "Míváte nějaké sny?" nebo: "Kdybyste mohl, změnil byste svět?"

Mexický list El Universal napsal, že mexické úřady před Pennovým setkáním s Guzmánem sledovaly herce i mexickou herečku Kate Del Castillovou, která prý interview dohodla. List v pondělí zveřejnil deset snímků, které podle něj pocházejí ze zprávy mexické tajné služby. Je na nich zachycen muž v tmavých brýlích a v kšiltovce, který se nápadně podobá Pennovi, a žena identifikovaná jako Del Castillová

Penn v pondělí kritiku návštěvy drogového bosse odmítl. "Nemám co skrývat," sdělil herec agentuře AP na dotaz týkající se snímků.

Mluvčí časopisu Rolling Stone na žádosti o vyjádření zatím nereagovala, dodala AP.

Pennův článek vyšel devět měsíců poté, co musel časopis Rolling Stone stáhnout pochybný příběh o hromadném znásilnění na večírku bratrstva Virginské univerzity. Časopis byl tehdy ostře kritizován za to, že se spolehl na líčení údajné oběti a neprověřil informace z dalších zdrojů. Bratrstvo, jeho bývalí členové i správce univerzity list žalovali o desítky milionů dolarů.

Penn v časopise Rolling Stone připustil, že Guzmán žádal, aby mohl článek před otištěním schválit, ovšem tvrdí, že po přečtení nepožádal o žádnou změnu.

"Umožnit jakémukoli zdroji kontrolu nad obsahem příběhu je neomluvitelné. Fakt předem sjednané autorizace diskredituje celý článek bez ohledu na to, zda dotyčný požádal nebo nepožádal o provedení změn," řekl Andrew Seaman, šéf etického výboru Společnosti profesionálních novinářů.

"Autor, který je v tomto případě hercem a aktivistou, mohl napsat příběh v příznivějším světle a pominout nelichotivá fakta, aby se vyhnul zamítnutí celého materiálu," dodal.

Oscarový herec Sean Penn, který hrál mimo jiné i drogového dealera ve filmu z roku 1985 Dravec a feťák, není na poli novinařiny nováčkem. V roce 2002, kdy Spojené státy hrozily válkou proti Saddámu Husajnovi v Iráku, tuto zemi navštívil a setkal se s vysokými představiteli země.

Mluvil také s takovými zahraničními kritiky Spojených států, jako je Fidel Castro na Kubě či zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez.

Související