Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude moci postavit předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou mimo službu, vyplývá z návrhu vládního usnesení. Odvolat z funkce ji ale moci nebude, na základě energetického zákona totiž jmenuje a odvolává předsedu ERÚ prezident. 

Materiál, který by měli ministři projednat zřejmě už tuto středu, vládě předkládá ministerstvo vnitra. Mluvčí vlády Martin Ayrer minulý týden uvedl, že Sobotka chce k materiálu znát názor Legislativní rady vlády. Ta dokument zatím oficiálně neprojednala. Usnesení jde na vládu s rozporem, ERÚ tvrdí, že pod služební zákon jeho vedení nepatří.

"Vláda pověřuje podle zákona o státní službě předsedu vlády prováděním úkonů vlády jako služebního orgánu vůči předsedkyni Energetického regulačního úřadu, s výjimkou rozhodnutí o skončení služebního poměru," stojí v návrhu usnesení.

V předkládací zprávě k materiálu ministerstvo vnitra upřesnilo, že Sobotka bude pověřen prováděním úkonů vůči předsedkyni ERÚ pouze v běžných záležitostech, jako je například odměňování nebo služební hodnocení.

"Nezávislost ERÚ jako úřadu proto nebude nijak ohrožena či omezena," uvedlo ministerstvo. Pokud by však Vitásková skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky, kvůli svému trestnímu stíhání, funkci vykonávat. 

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do konce července příštího roku, poslanci zatím neschválili. Ve třetím čtení ji projednají zřejmě tento měsíc.

Ministerstvo vnitra naopak v předkládací zprávě odkazuje na prosincové usnesení vlády, ve kterém jsou podle něj místa předsedkyně a místopředsedů ERÚ vedena jako místa služební. Vitásková proto podle resortu musí do 60 dní od vzniku služebního poměru, tj. nejpozději do 1. března 2016, složit služební slib.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

K tomu, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila, vyzval Vitáskovou náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký již v polovině listopadu. Vitásková to ale s odkazem na energetický zákon odmítla.

To, že jeho vedení patří pod služební zákon, odmítl ERÚ také v připomínkách k aktuálnímu usnesení. Úřad mimo jiné tvrdí, že by tím byla porušena jeho nezávislost jako regulátora. Podle ministerstva vnitra však krok v rozporu s evropskou legislativou není.

Související