Policie navrhla obžalovat předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu. Na webu policie to v pátek oznámil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Vitásková jmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni v roce 2014 do nově vytvořené funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policistů však Vitásková jednala v rozporu s energetickým zákonem, když Veseckou jmenovala.

Ta podle nich nesplnila podmínku mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídící funkci.

Šéfka úřadu tak podle policie zneužila pravomoc úřední osoby a porušila povinnost při správě cizího majetku. Státu podle detektivů vznikla kvůli vyplácení platu Vesecké škoda přes milion korun. Vesecká už ve funkci není. 

Obžalobu Vitáskové navrhli kriminalisté ve čtvrtek, spis si už převzal dozorující státní zástupce Kamil Špelda z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě. Stíhání Vitáskové je vedeno na svobodě. "Až se se spisem seznámím, nějakým způsobem rozhodnu. Lze to očekávat přibližně do 14 dnů," řekl v pátek Špelda.

Rozhodnutí podle něj může mít podobu podání obžaloby, vrácení věci policii k došetření nebo i zastavení trestního stíhání.

ERÚ i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou.

"Rozhodnutí jsem ještě neobdržela. Nadále věc považuji za účelovou a nesmyslnou, budu se proti ní bránit u soudu," řekla Vitásková v reakci na páteční oznámení policie.

Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba řekl, že resortu nepřísluší komentovat konání orgánů činných v trestním řízení. "Nicméně je nešťastné, pokud je představitelka nezávislého regulátora obžalována z trestných činů," dodal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Situaci Vitásková předjímala i ve středečním rozhovoru pro HN, ve kterém uvedla, že vidí spojitost mezi novelou, která ji má postavit mimo službu, a dvěma trestními stíháními, kterým čelí.

Vitásková byla totiž obžalována také z podvodu v kauze solárních elektráren na Chomutovsku"Ještě čekám, že mě obžalují, aby měli další důvod, jak mě postavit mimo službu. To je podle mého jediné vysvětlení, proč se to děje," řekla.

Vláda už dříve oznámila, že v pondělí projedná situaci kolem ERÚ a případné postavení Vitáskové mimo službu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale ve středu řekl, že o osudu Vitáskové vláda rozhodovat nebude, protože jí to nepřísluší, a že je pouze nutné sladit legislativu. "Cílový stav je takový, že by ERÚ podobně jako některé další nezávislé státní úřady neměly být podřízeny zákonu o státní službě, to je cílový stav, o který vláda usiluje," uvedl. Návrh obžaloby Vitáskové v pátek premiér komentovat nechtěl.

Související