Petr Fiala byl na volebním kongresu ODS znovu zvolen do funkce předsedy. Získal 436 z 469 odevzdaných hlasů delegátů kongresu, to znamená zhruba 90 procent. "Jsem velmi rád, že jsem dostal mimořádně silný mandát. Jsem si vědom té důvěry," uvedl po zvolení. 

První místopředsedkyní byla zvolena Alexandra Udženija. Od dalších kandidátů, europoslance Jana Zahradila a senátora Miloše Vystrčila, ji dělil náskok více než sto hlasů.

Posty řadových místopředsedů obhájili Martin Kupka, Evžen Tošenovský a Miloš Vystrčil. Novou členkou vedení se stala Dagmar Miklošová, ODS tak bude mít ve svém čele nově dvě ženy. Europoslanec Jan Zahradil z Fialova týmu po ostravském kongresu vypadl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že ho vyděsilo, když předseda ODS Petr Fiala ve svém projevu na kongresu strany prohlásil, že ODS je připravena opět vládnout. Vláda ODS byla podle Sobotky katastrofa a strana dodnes nepochopila, jako moc České republice uškodila. Podle Sobotky by občanští demokraté měli zpytovat svědomí a přemýšlet o tom, jaké jejich koalice způsobila škody. 

Na víkendový sjezd přijel Fiala s větším klidem, než když se před dvěma lety chystal na první zvolení do funkce. Během relativně krátké doby dokázal ODS dostat z nejhoršího po pádu vlády Petra Nečasa a propadu v předčasných volbách. 

A spolustraníci to ocenili – do ostravského hotelu Clarion přijel Fiala bez konkurenta a s podporou všech krajů. Členům pravicové strany slíbil, že v případě jeho znovuzvolení se straně od krajských voleb příští rok povede jen lépe. "Dostali jsme se zpátky do kondice, a to je základní podmínka pro to, abychom mohli oslovovat další voliče. A ODS zase bude velká strana," uvedl Fiala v rozhovoru pro HN.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.1.2016 19:32 | Online přenos ze sobotního sjezdu občanských demokratů končí. Děkujeme za pozornost.

V Ostrav_ za_al 16. ledna kongres ODS. Na programu je volba nov_ho veden_ ODS. Na sn_mku je p_edseda Petr Fiala p_i sv_m volebn_m projevu.

16.1.2016 18:52 | Shrnutí nového vedení ODS

16.1.2016 18:35 | Fiala: ODS má ve vedení dvě ženy, zvládli jsme to i bez kvót

16.1.2016 18:27 | Čtvrtou místopředsedkyní je Miklošová

V Ostrav_ za_al 16. ledna kongres ODS. Na programu je volba nov_ho veden_ ODS. Na sn_mku je kandid_tka na m_stop_edsedkyni ODS Drahom_ra Miklo_ov_..Na poslední post místopředsedy ODS byla zvolena starostka Obrnic Drahomíra  Miklošová. Martin Novotný z vedení vypadl. 

Je to vůbec poprvé v historii, kdy jsou ve vedení ODS dvě ženy najednou.

16.1.2016 18:18 | Bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný: ODS chce zrušit to, co sama zavedla

Exposlanec a bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný se směje slibům Petra Fialy, co všechno chce strana nově zrušit.

"ODS chce zrušit to, co její vláda sama zavedla a za kritiku čehož nás posléze označila za rebely a ze strany vyštvala. Superhurbou mzdu zavedla Topolánkova vláda, solidární daň a zvýšení DPH zase Nečasova vláda. Tím, že to teď chce zase zrušit, je ODS i nadále názorově nekonzistentní, nedůvěryhodná. Nepřichází s novými vizemi, jen se neobratně pokouší oprášit ideály, které před lety sama pod zem zahrabala," vzkázal bývalým spolustraníkům Šťastný

16.1.2016 17:43 | Místopředsedy budou Tošenovský, Kupka a Vystrčil

Podle dohod se místopředsedy stanou Evžen Tošenovský, Martin Kupka a Miloš Vystrčil. Zda poslední místo obsadí Martin Novotný nebo Drahomíra Miklošová, zatím není jasné.

16.1.2016 17:39 | Udženija: Zaměřím se na podporu podnikání, průmyslu a energetiky

V Ostravě začal 16. ledna kongres ODS. Na programu je volba nového vedení ODS. Na snímku je právě zvolena  I. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija."Zaměřím se podporu podnikání, průmyslu, energetiky. Můžu najít společnou řeč s živnostníky a drobnými podnikateli, kteří jsou ohroženi," řekla novinářům čerstvě zvolená první místopředsedkyně Alexandra Udženija.

16.1.2016 17:20 | Straníci hlasují o postech řadových místopředsedů

Kandidáty na post čtyř řadových místopředsedů jsou olomoucký exprimátor Martin Novotný, europoslanec Evžen Tošenovský, senátor Miloš Vystrčil, starostka Obrnic Drahomíra Miklošová a starosta obce Líbeznice u Prahy Martin Kupka. 

16.1.2016 16:50 | Výběr z literatury na stánku ODS. Nejdražší jsou knihy od předsedy

16.1.2016 16:48 | Zvolení první místopředsedkyně už v prvním kole delegáti nečekali

Delegáti jsou překvapení, že se jim první místopředsedkyni podařilo zvolit už v prvním kole. Většina očekávala souboj se Zahradilem.

Související