Ministerstvo vnitra plánuje v Česku rozšířit elektronické občanské průkazy s čipem, které by měly lidem umožnit přihlášení do systémů státní správy. Obyvatelé by mohli prostřednictvím nové občanky získat třeba svoje údaje z registru obyvatel, nebo daňového portálu. V pondělí o tom bude jednat vláda.

Podklady pro jednání kabinetu ukazují, že by doklady mohly být vydávány bezplatně od 1. ledna 2017. O průkaz s čipem mohou lidé požádat už nyní, stojí to ale 500 korun.

Každý čip bude mít takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Ověřování totožnosti by mělo být jednodušší a šlo by provést nejen na úřadě ale i na dálku. Lidé by také mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Dalším z cílů zavádění nových občanských průkazů je poskytnout držitelům při výrobě elektronický podpis a zajistit tak jeho využití při podepisování elektronických dokumentů.

Průkazy s elektronickým podpisem

"Elektronický podpis dovolí také podepisování soukromoprávních dokumentů," uvádí materiál pro vládu. Nové funkce by také měly snížit riziko zneužití dokladu. Před zahájením zavádění občanky s čipem bude potřeba změnit zákony.

Česko podle ministra vnitra Milana Chovance v minulosti zaspalo a zaostává za světem. Elektronizaci státní správy a zjednodušení komunikace občanů s úřady proto považuje za jeden z cílů pro druhou polovinu svého mandátu.

"Chtěli bychom, aby měli lidé stále větší šanci na internetu s vysokou mírou zabezpečení získávat informace ve formátu elektronického podpisu, ve formátu občanského průkazu, na kterému bude čip, který občanovi komfortně umožní komunikovat s úřady," řekl Chovanec.

Související