Proti cestě dvou českých komunistických poslanců do Doněcka, kontrolovaného proruskými separatisty, ostře protestuje ukrajinská diplomacie. Na svých webových stránkách v pátek uvedla, že třídenní cesta Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka nebyla projednána se státními úřady a na území Ukrajiny vstoupili poslanci nelegálně.

Na cestu upozornilo Aktuálně.cz ve čtvrtek. Čeští poslanci o své cestě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani české ministerstvo zahraničí. Podle neoficiálních zdrojů se měla česká diplomacie o návštěvě dozvědět až od svých ukrajinských kolegů.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných provokací. Podobné kroky jsou podle prohlášení Kyjeva vyjádřením neúcty vůči ukrajinské svrchovanosti. Jsou rovněž v rozporu s oficiálním postojem České republiky a Evropské unie, které odsuzují ruskou agresi vůči Ukrajině.

"Žádnou protestní nótu jsme neobdrželi," řekla v sobotu Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Protestní nóta nejspíš nebyla podána i z toho důvodu, že šlo o soukromou cestu poslanců, a nikoli jejich oficiální návštěvu.

Jak uvedla agentura Interfax-Ukrajina, cílem třídenní cesty českých poslanců do samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny bylo shromažďovat informace o důsledcích nepřátelských akcí a o humanitární situaci, ale také navázat kontakt s civilisty. Agentura připomněla, že Ondráček je členem poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Oba poslanci prý do Donbasu přicestovali přes Rusko; Ondráček má na Ukrajinu zakázaný vstup a je považován za nežádoucí osobu. Ukrajinu podle místních médií naposledy navštívil loni v prosinci, již na letišti v Kyjevě ho ale policisté zadrželi a poslali zpátky.

Poslance Ondráčka a Mackovíka se v sobotu nepodařilo kontaktovat. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že poslanci jsou na Ukrajině zřejmě soukromě a že neví o tom, že by strana měla v plánu se k jejich případu nějak vyjadřovat. Dodal, že o celé situaci nemá podrobnější informace.

"Naši poslanci nemají povinnost hlásit své soukromé cesty ani vedení poslaneckého klubu, ani vedení strany, pokud je nerealizují v době jednání Poslanecké sněmovny," sdělilo tiskové oddělení KSČM.

 

Související