Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odcestuje koncem března do USA, kde se zúčastní summitu o jaderné bezpečnosti. Do Washingtonu ho pozval osobně americký prezident Barack Obama. Aktuálně.cz a HN o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Premiér za dva roky ve funkci navštíví Spojené státy už potřetí. "Jaderná bezpečnost je pro Českou republiku důležitým tématem, jehož význam podtrhla návštěva prezidenta Obamy v Praze v rámci summitu Evropské unie a USA, který hostilo české předsednictví EU v roce 2009," řekl mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer.

Tématu jaderné bezpečnosti se v Americe přezdívá pražská agenda, protože právě na návštěvě v Praze před šesti lety Obama nastínil plán jaderného odzbrojení.

První jaderný summit se konal v roce 2010 a další dva se konaly v letech 2012 a 2014. Letošní summit by měl být posledním. Vyhodnotí se na něm, jak se dařilo plnit dosavadní závazky, a případně se pokusí přijmout další dobrovolné závazky k tématu jaderné bezpečnosti.

Klíčovým tématem česko-amerických vztahů bylo právě jádro. Americká diplomacie v čele s Obamou významně podporovala ambice americko-japonské společnosti Westinghouse ve stomiliardovém tendru na dostavbu třetího bloku Jaderné elektrárny Temelín.

Tendr je sice v tuto chvíli zastaven, diskuse o něm však na české straně stále pokračuje.

Sobotka jede jako premiér do Spojených států už potřetí.

V listopadu 2014 se zúčastnil odhalení busty prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu. Při té příležitosti ho v Bílém domě přijal viceprezident Joe Biden, který Česko ocenil za ochranu lidských práv. Sobotka se tehdy setkal také s ministrem energetiky Ernestem Monizem.

V září loňského roku se pak premiér účastnil na pozvání prezidenta Obamy summitu OSN v New Yorku.

Na něm promluvil i prezident Miloš Zeman, který má ale jinak se Spojenými státy chladné vztahy. S představiteli země se na bilaterální schůzce nesetkal a kromě summitu OSN se do Ameriky dostal jen díky pozvání na konferenci o boji proti islámskému terorismu pořádanou vlivnou americkou židovskou organizací.

Související