Vláda na pondělním jednání projednala informaci o Energetickém regulačním úřadu (ERÚ). Na odpolední tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Uvedl, že ministerstvo vnitra na základě analýzy služebního zákona tvrdí, že vedení úřadu patří pod služební zákon. Materiál ministerstva vnitra, se kterým se ministři v pondělí seznámili, počítá s tím, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková by měla do 1. března složit služební slib.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) však novinářům dopoledne řekl, že kvůli nepřítomnosti ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) v pondělí materiál o ERÚ neprojednají. "Není přítomen ministr průmyslu a obchodu, který by měl k té problematice také mnoho, co říci," uvedl Jurečka.

Vitásková s převedením pod služební zákon nesouhlasí. V pátek řekla, že služební slib nesloží.

Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obžalobě a obvinění.

"Projednali jsme dnes informaci pana ministra vnitra Milana Chovance, kterou na jednání vlády předložil. Ministr vnitra vládu informoval o tom, že jeho úřad dospěl k názoru, že předseda a místopředseda Energetického regulačního úřadu spadají pod služební zákon. Dospěli také k názoru, že pokud se vláda neusnese jinak, tak služebním orgánem vůči předsedovi Energetického regulačního úřadu je vláda jako celek," řekl Sobotka.

Vitásková v pátek dále uvedla, že se chce kvůli situaci poradit s prezidentem Milošem Zemanem i se zástupci evropských energetických organizací.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka v pondělí řekl, že v obou případech již požádala o schůzku.

Podle informací na internetových stránkách vlády ministři naopak neprojednali původní bod, ve kterém vnitro navrhovalo pověřit prováděním úkonů vlády jako služebního orgánu vůči předsedkyni Energetického regulačního úřadu přímo premiéra. Projednaný materiál totiž upozorňuje, že pokud bude vláda činit úkony služebního orgánu zásadně jako celek, není třeba tento materiál projednávat.

Šéfka ERÚ v pondělí odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. Právě Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun.

Související