Podnikatel Petr Sisák, obviněný z machinací při insolvencích, se od páteční policejní akce poprvé ozval. V pondělí vzkázal po své advokátce, že se v nejbližších dnech dostaví na policii. 

Sisáka, který ovládá severočeskou chemičku Spolchemie, se protikorupční detektivové snaží zadržet od pátku. Jsou přesvědčeni, že manipuloval konkursem společnosti Via Chem, jež Sisákovi patří. A která věřitelům dluží dvě miliardy.

Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je možné, že Sisák před policií utekl. Žalobci proto zvažují, že na něj vydají mezinárodní zatykač. Podnikatel ale tvrdí, že nechce vyšetřování mařit.

"Je na plánované služební cestě a ještě do konce týdne se dostaví na policii," řekla Aktuálně.cz a Hospodářským novinám advokátka Kateřina Buďveselová, která Sisáka zastupuje. Z útěku vyšetřovatelé podezírají i advokáta Ivo Halu, s nímž Sisák dlouhodobě spolupracuje.

Také Hala se chce podle informací Aktuálně.cz a Hospodářských novin tento týden policii ozvat. Oba přitom počítají s tím, že zřejmě skončí ve vazbě.

Už na podzim podal vysvětlení

Sisák, Hala a dalších dvanáct lidí jsou podezřelí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. Můžou dostat až patnáct let.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle advokátky Buďveselové se Sisák s Halou nikdy policii nevyhýbali.

Už na podzim byl prý Sisák na policii na takzvaném podání vysvětlení a také předal policii účetnictví Via Chemu. Ve středu 20. ledna měla obhájkyně donést detektivům auditorské zprávy.

"Z toho vyplývá, že pan Sisák doteď s policií stoprocentně spolupracoval, přebíral poštu, dostavil se k výslechu," vypočítala advokátka Buďveselová.

Obhájkyně navíc říká, že už policii opakovaně vzkázala, že Sisák neutekl a že na policii sám přijde.

Podle informací Aktuálně.cz a Hospodářských novin souvisí hlavní část obvinění s případem firmy Via Chem, která ve Spolchemii drží třetinový podíl.

Sisák s Halou měli údajně ovlivňovat dva soudce na Krajském soudu v Českých Budějovicích, kde insolvenci Via Chemu řeší. A to tak, aby někteří věřitelé měli výhodnější podmínky než druzí.

Mezi obviněnými ale žádní soudci nejsou. V pátek pouze policisté zapečetili na soudu dvě kanceláře. Jedna patří soudci Miroslavu Veselému, který dohlíží na konkurs Via Chemu.

"Kategoricky mohu vyloučit, že bych byl jakýmkoliv nezákonným způsobem ovlivňován," řekl v úterý Veselý.

Podnikatel Sisák navíc upozorňuje, že na konkurs dohlížejí i nadřízené soudy. "Všechna rozhodnutí krajského soudu potvrdil následně Vrchní soud v Praze, některá rozhodnuti i Ústavní soud," dodala Sisákova obhájkyně Buďveselová.

Dluhopisy společnosti Via Chem Group nabízela v minulosti známá firma Key Investments. Koupily si je například i Praha 6, Praha 10, Praha 13 a město Sokolov. Také tuhle kauzu vyšetřují policisté pro podezření, že majitelé dluhopisů přišli o stamiliony.

Související