Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková včera odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. Oba se zároveň dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun. Situací v ERÚ se včera zabývala i vláda. Projednala materiál ministerstva vnitra, podle kterého vedení ERÚ spadá pod služební zákon.

"Paní předsedkyně dospěla k názoru, že už s panem místopředsedou nadále nemůže pracovat v jednom týmu. Hledat za tím jeden důvod by bylo zbytečné," řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 podpora vyplacena nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro HN uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.

"Do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci paní předsedkyně. Bohužel," uvedl včera Mládek. Na konci července příštího roku končí Vitáskové současné funkční období. Není ale jasné, zda je vůbec dokončí.

Od začátku roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci loni nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci na konci července příštího roku. Podle ministerstva vnitra však šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib. S materiálem, který s tím počítá, se včera seznámili ministři.

Alena Vitásková přesun pod služební zákon odmítá. V pátek řekla, že služební slib nesloží. "ERÚ musí být nezávislý. Pokud by vláda nebo někdo jiný měl převzít kompetence, tak je otázkou, do jaké se dostaneme pozice vůči EU," prohlásil včera ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat, protože čelí obvinění a obžalobě.

Související