Na manipulaci s konkurzy firem ovládaných miliardářem Petrem Sisákem se podílela devítičlenná mafie. Tvrdí to protikorupční detektivové pod dohledem úřadu vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, kteří kromě Sisáka - mozku všech složitých finančních operací - a jeho dvorního advokáta Ivo Haly stíhají ještě tři advokáty, insolvenční správkyni a také tři bílé koně. 

On-line deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny nyní z textu obvinění, s nímž se měly možnost seznámit, shromáždily jména všech devíti stíhaných členů organizované skupiny. Dosud neznámými jsou právě bílí koně - nastrčení rádoby podnikatelé, kteří byli fiktivními majiteli firem a postupně se z nich stali falešní věřitelé krachujících společností. To proto, aby se peníze z insolvence nedostaly ke skutečným věřitelům.

Slovák i boxer

Roli bílých koní plnili Slovák Jozef Kaán, Petr Líska z Litoměřicka a Tomáš Machotka z Kolínska. Všichni jsou vedení jako podnikatelé, ve skutečnosti ale jen plnili úkoly, které jim vymýšlel Petr Sisák s Ivo Halou.

"Tomáš Machotka jakožto osoba figurující v pozici tzv. bílého koně v obchodních společnostech, jejichž provoz ovládá a fakticky řídí JUDr. Petr Sisák, … podléhající v pozici člena organizované zločinecké skupiny především pokynům JUDr. Petra Sisáka a Mgr. Ing. Iva Haly..." napsali detektivové do obvinění o roli thajského boxera Machotky. A podobně hovoří i o Kaánovi a Lískovi.

Například Machotka si podle detektivů na Sisákův pokyn nechal na sebe napsat firmu Sarpent, která byla falešným věřitelem chemičky Via Chem dlužící téměř dvě miliardy korun. Machotkova firma Sarpent měla podle plánu jako jediná dostat zpět veškeré peníze.

Jiní věřitelé, například pražské městské části nebo města Sokolov či Lázně Bohdaneč, kteří si v minulosti přes investiční firmu Key Investments nakoupili bezcenné dluhopisy Via Chemu, pak měli tratit dohromady stovky milionů.

Složitá zločinecká síť

Miliardář Petr Sisák, který je oficiálně zaměstnán jako advokátní koncipient u přítele a insolvenčního správce Ivo Haly, podle policie stál v čele zločinecké party, která podváděla, uplácela, prala špinavé peníze a snažila se také ovlivňovat rozhodování dvou insolvenčních soudců z Českých Budějovic, kde se řeší insolvence Sisákových firem.

Podle policie pak Sisák s Halou pod sebou vytvořili dobře organizovanou zločineckou síť dalších sedmi lidí, kteří plnili jejich pokyny a manipulovali s majetkem firem, propletených složitými finančními transakcemi.

Kromě zmíněných bílých koní jsou obvinění Vladimíra Jechová Vápeníková, insolvenční správkyně společnosti Via Chem, a tři advokáti - Jan Pacovský, Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je současně Halovým společníkem.

Čtyři lidé zatím skončili ve vazbě: advokáti Kovařík s Kučeříkem, Jechová Vápeníková a bílý kůň Machotka. Vazbu chtějí vyšetřovatelé navrhnout i pro organizátory Sisáka s Halou, kteří se od páteční policejní razie vyhýbají zatčení. Oba však tvrdí, že na policii sami zajdou.

Sisák: Absurdní, kafkovský případ

Podnikatel Sisák už v pondělí přes svou advokátku Kateřinu Buďveselovou vzkázal, že je na služební cestě a ještě tento týden se policii přihlásí. "Při všech dosavadních žádostech o spolupráci od orgánů činných v trestním řízení i všech dalších úřadů jsme vždy plně spolupracovali, předávali všechny doklady, přebírali všechny výzvy i předvolání," uvedl Sisák v úterním prohlášení.

Kauzu kolem chemičky Via Chem považuje za absurdní, až "kafkovský případ". "Věřím, že jde o hluboké nedorozumění," dodal Sisák s tím, že reorganizace Via Chemu je podle něj pod dohledem žalobců, kteří mají přístup ke všem materiálům a dokumentům.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Vždy jsme si zakládali na tom, že jsou veškeré naše postupy v rámci zákona. I proto jsme mnohdy volili složitější, časově i finančně náročnější postupy v rámci zákonných mechanismů, abychom maximálně zamezili tomu, být nařčeni z nezákonného jednání. I proto jakékoliv obvinění, že by na našem jednání bylo cokoliv nelegálního, zásadně odmítáme," uvedl Sisák.

Ve spise figuruje kromě devíti obviněných členů organizované mafie ještě dalších pět jmen včetně Sisákova otce Vladimíra nebo advokáta Roberta Vladyky. Tito lidé se podle policie zapojili do jiných podvodných příběhů, než je Via Chem.

Související