Sněmovna omezila poslancům na návrh hnutí ANO řečnickou dobu pro vystoupení při schvalování elektronické evidence tržeb.

Poslanci přihlášení do diskuse budou moci mluvit k zákonu od nynějška jen dvakrát, a to nejvýše po deseti minutách. Jednací řád uvádí, že omezení se nevztahuje na poslance, kteří vystupují se stanoviskem klubu. Do debaty se nyní hlásí tři desítky poslanců.

Vládnímu hnutí se předtím nepodařilo prosadit návrh, aby poslanci mohli v pátek jednat o evidenci tržeb i po druhé hodině, kdy končí doba pro schvalování zákonů. Požadavek předsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vetovaly opoziční kluby TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu.

O omezení řečnické doby následně dolní komora hlasovala podle návrhů její místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové. Předseda ODS Petr Fiala po rozhodnutí koalici vzkázal, že omezila rozpravu ještě předtím, než řádně přihlášení řečníci stačili vystoupit.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poslanci se v pátek sešli nad schvalováním evidence tržeb čtvrtý jednací den. V úvodu vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který předlohu opět hájil. Vrátil se ke svému předchozímu vystoupení a řekl, že se mu minule podařilo vyvrátit zásadní dezinformace, které se o systému šíří. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Babišovi vzkázal, že minule naopak pokračoval v prezentaci mýtů a nepravd.

Babiš žádal opozici, aby zákon přestala blokovat a přestala bránit podvodníky, kteří neplatí daně. Pravici vyčetl, že v minulosti během svého vládnutí zvýšila daň z přidané hodnoty, brala peníze od občanů a podvodníci prý měli ráj. Podnikatele, kteří mají z evidence tržeb obavy, vyzval, ať píšou přímo na ministerstvo financí, které jim věcně odpoví.

Zároveň ale Babišův úřad "dodal" opozici novou zásobu argumentů proti evidenci, a to když tento týden zveřejnil studii s názvem Specifikace elektronické evidence tržeb. Materiál obsahuje spoustu jazykových i faktických chyb, včetně chybných počtů.

Sněmovna se v pátek k hlasování o zákonu opět nedostala. K tématu by se měla vrátit za týden. 

"Jednat jsme ochotni vždy," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na spekulace, že ANO se pokusí jednáním přesvědčit opoziční strany, zejména ODS, aby přestaly blokovat přijetí zákona o e-tržbách. "Ale nikoli o možnosti schválit tento zákon. Je tak špatně připravený, že je neopravitelný a povede k opaku toho, co jeho přijetím vláda zamýšlí," dodal Kalousek.

Související