Český brigádní generál v záloze František Mičánek byl zvolen děkanem prestižní vojenské školy NATO Defence College (NDC) se sídlem v Římě. V pondělí to sdělil mluvčí Generálního štábu české armády Jan Šulc.

Do funkce děkana byl Mičánek zvolen v rámci stálého zasedání Vojenského výboru NATO vojenskými představiteli členských zemí aliance. Mičánek působí na brněnské Univerzitě obrany. Svého zvolení si velmi váží. V Římě by měl působit od letošního září tři roky.

Dvaapadesátiletý Mičánek v současné době vede Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií na Univerzitě obrany v Brně. "Dlouhodobě se specializuji na obranné plánování, bezpečnostní politiku a řízení zdrojů. Zvolení děkanem je pro mne velkou výzvou," řekl v pondělí generál.

Ve své nové funkci bude podřízen veliteli školy. Posláním NATO Defence College je školit důstojníky s hodností vyšší než podplukovník, dále diplomaty NATO i zemí EU a pracovníky ministerstev obrany ze států unie.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Škola připravuje tyto lidi na působení v mnohonárodnostních armádních štábech se zaměřením na výměnu informací a předávání zkušeností," zdůraznil Mičánek.

Do armády vstoupil v roce 1988, většinu profesionální dráhy prožil u protivzdušné obrany, kde začínal ve štábu pluku, postupně se vypracoval až na velitele protiletadlového pluku. Později působil v sekci plánování sil ministerstva obrany, kterou od srpna 2011 necelé dva roky vedl.

Má zkušenosti s působením v zahraničí, na konci 90. let byl nasazen v silách SFOR v Bosně. Na NDC již působil v letech 2009 až 2011 jako ředitel odboru NATO Defence College. V květnu 2012 byl jmenován brigádním generálem a na konci června 2013 odešel do zálohy.

Podle Šulce ve funkci vystřídá Dariu Daniels Škodnikovou ze Slovinska, která je ve funkci od září 2013 a letos končí její tříleté funkční období. Děkan NDC je podřízen veliteli školy, jimž je od června 2014 polský generálmajor Janusz Bojarski, dodal Šulc.

Související