Miloš Zeman si pravidelné výjezdy do krajů užívá. V montážní hale brněnské společnosti Zetor, kde pokračuje jeho třídenní návštěva jižní Moravy, ho čekají asi tři stovky zaměstnanců.

Má si tady prohlédnout výrobu a svou návštěvu zvěčnit podpisem na štítek traktoru, který vedení vystaví v muzeu. Součástí prezidentské návštěvy je i krátká diskuse se zaměstnanci.

Vše je připraveno. Do kabiny vystaveného traktoru zezadu vedou i speciální schůdky, aby panu prezidentovi ulehčily výstup do stroje. Zanedlouho hlava státu za hlasitého potlesku přijíždí na halovém vozíku.

Zeman po necelých třech letech, kdy je ve funkci, přesně ví, jak si při výjezdech do krajů získat publikum. Poté co v kabině traktoru dlouze zatroubí a zamává, vysloví se před zaměstnanci pro co nejrychlejší zrušení ruských sankcí.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který prezidenta doprovází, si přisadí: "Zetor má vynikající pověst i tisíce kilometrů odtud – v Číně. Číňané znají Brno, znají, co dovedou vaše šikovné ruce."

Dramaturgie diskusí ve fabrikách se po dobu prezidentských spanilých jízd po regionech téměř nemění. Moderátor několikrát zdůrazní, že prezidenta debaty s občany nabíjejí energií, že se první přímo zvolená hlava státu před lidmi neschovává.

Žijte v míru a pohodě

Zeman je na cestě po jižní Moravě oficiálně už potřetí za dobu, co je ve funkci. Svou cestu začal v pondělí ráno na krajském úřadě, kde před jihomoravskými zastupiteli otevřeně podpořil Michala Haška. Hejtman bude svůj post na podzim obhajovat v krajských volbách. Hašek na oplátku pravidelně chválí zase prezidenta.

Zhruba dvacetiminutová beseda se zaměstnanci Zetoru se točí okolo prezidentových evergreenů. Na dotaz, kde si přál Česko vidět za dvacet let, odpovídá, že by země měla směřovat ke skandinávskému modelu sociálního státu.

"Přál bych si, abychom byli Skandinávií střední Evropy," vyslovuje se Zeman s tím, že po severském vzoru podporuje vyšší zdanění pro bohaté, větší platy a potírání korupce. Tady se prezident opět splést nemůže. Zaměstnanci znovu tleskají.

Řeč se logicky stáčí i k dalšímu Zemanovu oblíbenému tématu – migraci. Prezident už poněkolikáté zopakoval, že islámská kultura je neslučitelná s evropskou. "Řešením je nebát se použít vlastní armádu pro hájení našich hranic, což je zejména na jižní Moravě velmi důležité," řekl Zeman i přes to, že za poslední týden podle statistik ministerstva vnitra policie v celém Česku zadržela pouhých šest nelegálních migrantů.

Ani ne den poté, co při debatě v sousedním Tišnově prohlásil, že premiéra Sobotky se lze nedemokraticky zbavit kalašnikovem, vzkázal uprchlíkům, "ať si žijí v míru a pohodě ve svých zemích".

Na závěr svého vystoupení se prezident podepisuje do pamětní knihy Zetoru. V mnohokrát opakované narážce na Václava Klause zdůrazní, že pero si nevezme.

Prezident z výrobní haly společnosti, která v posledních letech vyrábí přes 4000 traktorů ročně, odjel do Slavkova, kde bude znovu debatovat se zaměstnanci. Tentokrát rodinné firmy LIKO-S vyrábějící zateplení. Zeman navštíví i hospic v Újezdu u Brna.

Na závěr cesty po jižní Moravě si prezident prohlédne střední vinařskou školu ve Valticích a v duchu svých výroků poděkuje zástupcům cizinecké policie, která hlídá hranice s Rakouskem.

Související