Ze zahraničních osobností vnímají Češi nejpříznivěji papeže Františka a slovenského premiéra Roberta Fica. Dobře si vede také britský premiér David Cameron, uvedla agentura STEM.

Od posledního průzkumu v roce 2013 si výrazně pohoršila německá kancléřka Angela Merkelová. O něco menší pokles zaznamenal také americký prezident Barack Obama, v jeho případě ale stále převažují kladná hodnocení. Ruského prezidenta Vladimira Putina Češi vnímají spíše negativně. Průzkum se uskutečnil od 3. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1014 lidí.

V roce 2013 hodnotilo Merkelovou pozitivně 72 procenta Čechů. "Dnes patrně v návaznosti na uprchlickou krizi se její hodnocení dramaticky zhoršilo," uvedl STEM. Německou kancléřku hodnotí kladně už jen 24 procent Čechů. Obama si pohoršil o 16 procentních bodů na 55 procent. Putina vnímá příznivě 37 procent lidí, což je o čtyři procentní body více než v říjnu 2013.

Specifické je hodnocení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kterého 41 procent Čechů vůbec nezná. Pozitivně se o něm vyjádřilo 16 procent dotázaných. Jeho předchůdce José Manuela Barrosa neznalo dokonce 48 procent Čechů.

Papeže Františka hodnotí příznivě 74 procent dotázaných, což je zhruba stejně jako v roce 2013. Fico je oblíbený u 67 procent Čechů. "Opětovně se ukazuje, že ke Slovensku a jeho představitelům máme výrazně kladný postoj," uvedla agentura. Kritičtější k Ficovi jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, stejně jako v případě maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého pozitivně hodnotí 45 procent Čechů. Cameron má 67 procent kladných hodnocení, francouzský prezident Francois Hollande 51 procent.

"Názory na nejvyšší představitele Ruska, Spojených států a Německa jsou významně ovlivněny politickými preferencemi občanů. Podle očekávání jsou sympatizanti KSČM v porovnání s příznivci ostatních parlamentních stran výrazně vstřícnější k Vladimíru Putinovi, a naopak kritičtí k Baracku Obamovi," uvedla agentura. Angelu Merkelovou pozitivněji hodnotí stoupenci KDU-ČSL a TOP 09.

Související