Za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude v říjnových krajských volbách kandidovat předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová i místopředseda Sněmovny a úřadující šéf hnutí Petr Gazdík. Oba budou dvojkami na kandidátkách, Drábová ve Středočeském a Gazdík ve Zlínském kraji. Oznámili to ve čtvrtek novinářům.

Volebními lídry hnutí v uvedených regionech jsou starosta Kolína Vít Rakušan a zlínský primátor Miroslav Adámek. "V obou dvou krajích vládnou komunistické koalice a to se budeme snažit i v jiných krajích odstranit," řekl k ambicím hnutí pro krajské volby Gazdík, který bude v dubnu znovu kandidovat na řádného předsedu STAN.

Drábová by chtěla na krajskou úroveň přenést své zkušenosti z komunální politiky, v níž se pohybuje už 18 let. Důvodem je to, "aby se věci spravovaly nejen shora dolů, ale i zdola nahoru. Říká se tomu princip subsidiarity," uvedla Drábová, která je místostarostkou města Pyšely na Benešovsku právě za STAN. Podobně Gazdík je místostarostou obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kandidatura Drábové je podle Rakušana důkazem toho, že se STAN nechce spoléhat jen na názory z regionů, ale i na kandidáty, jejichž odbornost je nezpochybnitelná. Drábová se neomezí jen na kampaň ve středních Čechách, ale podpoří kandidáty i v dalších regionech v rámci "spanilých jízd".

Dalšími známými krajskými lídry STAN jsou poslankyně Martina Berdychová v Královéhradeckém kraji, liberecký hejtman Martin Půta, karlovarský primátor Petr Kulhánek, prezident Evropské asociace pro rozvoj venkova Radim Sršeň v Olomouckém kraji a vedoucí katedry na ostravské univerzitě Petr Jančík. Zbývající lídry chce hnutí představit do konce února.

Související