Návrh předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH pro sudové pivo považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za marketingový tah pro podporu elektronické evidence tržeb (EET). Sociální demokracie je podle Sobotky připravena s koaličními partnery jednat o snižování DPH. Před pivem ale upřednostňuje zlevnění základních potravin, jako je maso, mléko nebo chléb.

"Myslím, že ministr Babiš s tím přišel ve snaze marketingově podpořit otázku zavedení elektronické evidence tržeb. Myslím, že ten důvod je zřetelný a je tu určitá souvislost s tím zákonem o EET," řekl novinářům premiér. Schválení vládního návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb blokuje ve sněmovně opozice. Konečné hlasování by mělo být 10. února.

Andrej Babiš svůj záměr snížit DPH u sudového piva oznámil ve čtvrtek v pořadu České televize Máte slovo. "Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo," řekl v televizi.

"Je to hodně populistický návrh, opravdový výkop z čistého nebe, s nikým to nekonzultoval," stěžoval si již dříve místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.  Je stejného názoru jako Sobotka, že by se koalice měla bavit o případném snížení daně u potravin a až potom u piva.

Ministr financí Andrej Babiš přiznal, že svůj návrh předem s nikým z koaličních partnerů nekonzultoval.

Za populismus označila Babišův návrh například Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Podle jejího výkonného ředitele Jaroslava Burkarta by zvýhodnil jen jeden typu alkoholu. Naopak Český svaz pivovarů a sladoven by změnu přivítal.

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na 10 procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli v pátek Babiš a jeho náměstkyně Alena Schillerová. Zlevnění piva pro spotřebitele by snížení daně ale nejspíš nepřineslo. Záleželo by na jednotlivých hostinských.

Babišův návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí. Sleva by činila zhruba 2,3 až 3,6 koruny na půllitr a na provozovatelích by bylo, zda by ji přenesli na zákazníka.

Související