Svět potřebuje novou dohodu o boji proti drogám. Ve společném komentáři zveřejněném na serveru britského deníku The Guardian to uvedli bývalý britský vicepremiér Nick Clegg a předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Příležitostí k zahájení rozhodnějšího boje proti obchodu s omamnými látkami bude podle nich zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN, které se má konat letos v dubnu.

"Před šesti týdny jsme viděli na klimatických rozhovorech v Paříži, co diplomacie dokáže. O zvláštním zasedání Valného shromáždění OSN o drogové politice možná nikdo neslyšel, ale příležitost napravit omyly minulosti a změnit směr budoucnosti ho řadí do stejné kategorie důležitosti," uvádějí v komentáři Clegg a Sobotka.

V příspěvku připomínají usnesení OSN z června roku 1998, podle kterého měly drogy ze světa zmizet do deseti let. Tahle představa byla podle nich ale naivní, což dokazuje mimo jiné to, že drogy ničí životy lidí, rodin a komunit i v roce 2016.

Užívání omamných látek představuje problém v džunglích Latinské Ameriky i v ulicích evropských vesnic, stojí dále v příspěvku. Výhodný obchod s drogami navíc posiluje organizovaný zločin a výnosy z něj často korumpují vládní úředníky a politiky.

Drogové kartely navíc v některých částech světa doslova terorizují místní obyvatele.

"Válka s drogami selhala," píšou ve společném článku politici. "Je načase zastavit opakování starých chyb," dodávají.

Základní omyl podle nich tkví v tom, že se politici v 90. letech domnívali, že lidé, kteří tisíce let užívali různé chemikálie a rostliny pro zábavu i na rituální účely, během deseti let na žádost OSN přestanou.

Pokud chce svět v boji proti drogám uspět, musí podle Clegga a Sobotky do hry zapojit OSN. Vhodná příležitost se naskytne právě v dubnu, kdy se bude v New Yorku konat zvláštní zasedání Valného shromáždění k tomuto tématu.

Jako příklad správné protidrogové politiky uvádí komentář mimo jiné Českou republiku, která - stejně jako například Portugalsko - zrušila tresty odnětí svobody za držení malého množství drogy pro vlastní potřebu. Prostředky tak může vynakládat na prevenci a léčení závislých, ne na přeplněné věznice.

Ideální dohoda, na které by evropští politici měli spolupracovat s představiteli Mexika a Kolumbie, by podle Clegga a Sobotky neměla obsahovat výzvu k naprostému vymazání drog z povrchu zemského a k trestání jejich uživatelů, ale spíše usilovat o zavedení opatření na podporu veřejného zdraví, lidských práv a léčbu závislých.

"Drogy možná zničily mnoho lidí, ale špatná vládní protidrogová politika jich zničila mnohem víc. Neopakujme tento omyl," zakončují svůj komentář Clegg a Sobotka nedávným citátem z úst bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Anana.

Související