Íránec Shahram Abdullah Zadeh obžalovaný z miliardových daňových úniků opustil v pondělí kolem třetí hodiny vazební věznici v Brně-Bohunicích. Soud ho propustil na rekordní kauci 150 milionů korun.

Vzápětí ho však policie opět zatkla, tentokrát na základě mezinárodního zatykače. Ten na cizince vydal Írán, řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Ladabylová. Podrobnosti k tomu ale neuvedla. Neví se tedy, co bylo důvodem Zadehova zadržení.

Zadeh podle obžaloby společně s dalšími 15 lidmi připravil Českou republiku na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Úniky daní vznikly podle policie od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska.

Novináři v pondělí několik hodin čekali před věznicí v Brně-Bohunicích na Zadehovo propuštění.

Po třetí hodině vyšel z věznice advokát Íránce Pavel Čapčuch s tím, že jeho klient byl již propuštěn.

Vězeňská služba jej prý "z bezpečnostních důvodů" odvezla do centra Brna a tam jej propustila. V tu chvíli ale již Zadeha zatýkala policie. Čapčuch se zatím k zatčení Íránce nevyjádřil. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zadehovi a dalším stíhaným hrozí až 13 let vězení. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu v březnu. Kauce 150 milionů korun je patrně nejvyšší, jakou dosud soud v Česku přijal. Původně ji brněnský krajský soud stanovil na sto milionů korun.

Olomoucký vrchní soud ale toto rozhodnutí zrušil a nařídil brněnskému, aby se žádostí o Zadehovo propuštění z věznice a jeho stíhání na svobodě zabýval znovu. Brněnský krajský soud v uplynulých dnech kauci ještě zvýšil.

Peníze složil cizinec na jeho účet minulé pondělí.

Podle kriminalistů dováželi obvinění v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností. Zadeh tvrdí, že je nevinný. Pouze prý půjčil známým peníze na podnikání a pak je chtěl zpět.

Proces měl začít u brněnského krajského soudu již loni v listopadu. Jednání již bylo svoláno opakovaně, ale zahájení vždy zabránily mimořádné okolnosti; nemoc obhájce některého z obviněných nebo pracovní vytíženost dalšího advokáta.

Související