Praha v rámci "kotlíkových dotací", určených na výměnu starých a neekologických kotlů za nízkoemisní, rozdělí mezi žadatele 23,7 milionu korun. Tato částka pokryje výměnu zhruba 160 kotlů z celkových čtyř tisíc, na něž se program vztahuje. Zahájení dotací bude rada města schvalovat pravděpodobně během čtrnácti dnů.

Přijímat žádosti začne hlavní město na přelomu února a března. Pražané je budou moci podávat průběžně až do 31. prosince 2017. Praha se rozhodla jít tradiční cestou, a tak na rozdíl od jiných krajů bude akceptovat pouze žádosti podané písemně. Vyzvednout si potřebné tiskopisy a podat žádost bude možné ve Škodově paláci.

Na rozdíl od jiných krajů je částka určená na rozdělení mezi obyvatele Prahy menší. Liberecký kraj má k dispozici 135 milionů, Zlínský 480 milionů korun.

Za tak výrazný rozdíl mohou kritéria rozdělování financí. Mimo jiné jde například o počet kotlů na území daného kraje. Ten je v Praze nízký, kotle používají zpravidla lidé v okrajových částech města.

"Jde o místa, kde se včas neprovedla plynofikace. Neudělala se tam, kde chybí kanalizace, protože ta leží níže než trubky na plyn. V případě opačného postupu by mohlo dojít k jejich poškození," uvedla radní Jana Plamínková (Trojkoalice). Podle ní se jedná především o pražské městské části Řeporyje, Suchdol nebo Slivenec.

Praha dotace poskytuje již od roku 1994, a to v rámci programu Čistá energie, díky kterému se do konce roku 2012 povedlo vyměnit až 16 tisíc zastaralých zdrojů na pevná, kapalná i plynná paliva. V hlavním městě však stále zbývá vyměnit čtyři tisíce starých kotlů.

Částka, kterou město poskytne nyní v rámci kotlíkových dotací, je vyšší, radní Plamínková proto věří, že se tento počet podaří ještě snížit.

"V celé České republice je asi 350 tisíc nejvíce znečišťujících kotlů, většinou na uhlí. Od roku 2022 bude povinnost tyto kotle vyměnit za nové a toto je dobrá příležitost," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

V první dotační vlně budou v celé České republice rozděleny celkem tři miliardy korun. Stejná částka se začne rozdělovat i v druhé vlně během příštího roku. Do konce roku 2020 by v rámci kotlíkových dotací mělo být rozděleno devět miliard korun.

Maximální příspěvek, který může žadatel z dotací získat, činí 85 procent z maximálně uznatelných nákladů ve výši 150 tisíc korun. Podle ministra Brabce se však může stát, že v nejvíce znečištěných oblastech, jako je například Ostrava, získá žadatel při správné kombinaci kotel zcela zdarma.

Podmínkou pro udělení dotace jsou tepelně izolační vlastnosti domu nejméně na stupni "C", což žadatel dokládá průkazem energetické náročnosti budovy.

Pokud dům požadavky nesplňuje, je nutné spolu s výměnou kotle udělat mikroenergetická opatření, na která se vztahuje dotace až do výše 20 tisíc korun, jež je součástí maximálních celkových nákladů. V tom případě se vyplatí celý dům zateplit a kombinovat žádost s programem Nová zelená úsporám.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se