Jednotka pro boj proti daňovým únikům, tzv. Daňová kobra, zachránila za dobu své činnosti od června 2014 státnímu rozpočtu přes 4,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci to v úterý uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzdvihl vedle činnosti centrální Kobry i práci Kobry regionální, která vznikla před rokem.

Na centrální úrovni Kobra v roce 2014 zajistila 1,4 miliardy korun a loni zhruba 1,9 miliardy korun. Regionální kobra, která vznikla na začátku roku 2015, zamezila trestné činnosti za 847 milionů korun.

"Jsou to uchráněné hodnoty, které stát získal. Jde o zajištěné nebo uchráněné finanční prostředky," uvedl Tuhý s tím, že v částce jsou například i peníze zabavené z trestné činnosti.

Kobra usiluje o to, aby odhalila protiprávní jednání včas, tedy v době, kdy je ještě možné zabránit vzniku škody a dokumentovat trestnou činnost. Při stíhání pachatelů se zaměřuje na organizátory trestných činů.

"Hlavním cílem fungování společného týmu je zajištění řádného výběru daní, vrácení nezákonně získaných prostředků do státního rozpočtu a postih pachatelů. Nezbytně důležitá je také úzká spolupráce se státním zastupitelstvím," podotkl policejní prezident Tuhý.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Speciální tým není samostatnou institucí, nemá vlastní budovy a ani zaměstnance.

Daňovým únikům se nyní v rámci Kobry věnuje 40 policistů na policejním prezidiu a dalších několik desítek lidí v regionech, kde se na činnosti Kobry podílejí vedle jednotlivých krajských policejních ředitelství i místně příslušní celníci a regionální finanční správa.

"Zřízení Daňové kobry se ukázalo jako správný a efektivní krok vlády, jak účinně bojovat proti daňovým únikům a daňové kriminalitě. Jsem rád, že kromě centrální Daňové kobry pracuje stejně dobře na rozkrývání trestné činnosti i nově zřízená Regionální kobra, která už za první rok svého fungování zabránila podvodům ve stovkách milionů korun," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je Kobra spolu se systémem přenesené daňové povinnosti nejefektivnější způsob, jak získat nezaplacené daně zpět do státního rozpočtu a jak předcházet podvodům.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Inspirací pro vznik speciálního útvaru bylo Slovensko, kde pracuje tým se stejným názvem od roku 2012.

V příštích letech by se mohl útvar rozrůst, počítá s tím koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020.

Související