Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl žalobu, kterou se bývalý generální ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta starší bránil proti výpovědi ze své někdejší firmy. Okamžitou výpověď dostal mimo jiné kvůli mediálnímu vyjádření v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, označil ji za mstu. Podle soudu byla Sittova pracovní smlouva neplatná, protože se překrývala jeho činnost generálního ředitele a statutárního orgánu firmy. Sitta, který v kauze jízdenek svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi, to odmítá a obratem se odvolal.

Obvodní soud dal přitom v minulosti Sittovi za pravdu a rozhodl, že výpověď je neplatná. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu (dnes Security Paper Mill) zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžitý vyhazov nebyly naplněny. Odvolací senát mu však poté pracovněprávní spor vrátil k dalšímu dokazování. "Soud vycházel ze závěrů pražského městského soudu a z konstantní judikatury," zdůvodnila ve středu stručně změnu názoru předsedkyně senátu Jaroslava Novotná.

Papírnu Neograph Sitta založil a ve funkci jejího generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma v ní uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil své povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak svou činností v údajně konkurenční společnosti Nanograph.

V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a především na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k Rittigovi. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil. Jízdenky podle něj byly nesmyslně předražené téměř o 50 procent.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kvůli svému působení v Neographu čelí Sitta obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku. Pražský městský soud ho v tomto ohledu zatím nepravomocně uznal vinným, upustil však od potrestání. Sittovi prý šlo o dobrou věc, avšak bojoval za ni nesprávnými prostředky. Soudce připustil, že za trestním stíháním mohla stát pomsta Rittigových lidí právě kvůli zveřejnění informací o vyvádění peněz z dopravního podniku.

V Sittův prospěch neúspěšně podala stížnost pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se týkala toho, že státní zástupkyně obviněnému Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu, a muž tak ve firmě přišel o 43 procent akcií. Sitta chce kvůli tomu žalovat stát o 200 milionů korun.

Související