Protikorupční policie obvinila pět lidí v souvislosti s hospodařením pražské Nemocnice Na Homolce v letech 2004 až 2012. Na webu to ve čtvrtek uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle kriminalistů obvinění za úplatu uzavírali smlouvy nevýhodné pro nemocnici a způsobili tak škodu přes deset milionů korun. Údajně spáchali trestné činy přijetí úplatku, podplacení a porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Pětice je stíhána na svobodě, kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství. Bližší informace k obviněným ani k tomu, čeho se trestná činnost týká, policie nesdělila. Kauzu nechtěla více komentovat ani samotná nemocnice.

"K probíhajícímu vyšetřování kauzy hospodaření Nemocnice Na Homolce v letech 2004 - 2012 nemůžeme sdělovat podrobnější informace, abychom jakkoliv nenarušili jeho průběh. Každopádně budeme rádi, až se vyšetřování ukončí, aby špičkové zdravotní zařízení, jakým Homolka bezesporu je, nebylo touto kauzou nadále mediálně poškozováno," napsala mluvčí nemocnice Martina Vápeníková.

Na hospodaření v nemocnici dlouhodobě poukazuje Nadační fond proti korupci. Kritizoval například pronájem skladů zdravotnického materiálu firmě KTH (dříve Alseda), která je spojena s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Ta zastupuje mimo jiné i lobbistu Iva Rittiga.

Protikorupční fond tvrdí, že nemocnice na těchto smlouvách údajně ročně tratila kolem sta milionů korun. Alseda totiž za pronájem platila 140 000 korun měsíčně a sama za uskladnění materiálu od dodavatelů inkasovala zhruba padesátinásobně víc. Mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze, pak byla také mimo jiné společnost Holte Medical, která sama sklady jakožto dceřiná firma nemocnice původně provozovala.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nemocnice Na Homolce se týká hned několik trestních stíhání. Před soudem stojí v kauze údajné manipulace s veřejnými zakázkami bývalý šéf instituce Vladimír Dbalý, jeho někdejší náměstek a zároveň primář chirurgie Michal Toběrný a dalších pět lidí.

Obžaloba skupinu viní z ovlivnění dvou zakázek z roku 2009 - tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Do Dbalého kapsy šlo prý 28 milionů.

Loni v dubnu policie obvinila ohledně dalších zakázek nemocnice šest lidí, kteří údajně instituci poškodili o více než 50 milionů korun. Podle médií je mezi stíhanými opět Dbalý, dále David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal či exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp. Zakázky se týkaly účetních, medicínsko-právních a poradenských služeb. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012, jmenoval jej tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Před Dbalým byl ředitelem Oldřich Šubrt, po něm další neurochirurg Michal Šetlík.

Související