Pětice Čechů unesených v Libanonu už je zpět doma, ve čtvrtek přistál vládní speciál s nimi na kbelském letišti. Zároveň byl z vazby propuštěn Libanonec Alí Fajád, o něhož měly zájem Spojené státy kvůli podezření z terorismu a obchodu se zbraněmi.

Ministra obrany Martina Stropnického, který jako první z vrcholových politiků připustil, že propuštění unesených Čechů a osvobození Fajáda spolu souvisí, se v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zastal bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

"Myslím, že v dané situaci se naopak ministr Stropnický jako jediný z politiků vyjádřil správně," uvedl Randák. Nekomentovat, co je dávno zřejmé, je podle Randáka politická chyba.

"Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané," řekl Stropnický ve čtvrtek v rozhovoru pro HN.

Bývalý ředitel rozvědky se rovněž domnívá, že mohla existovat dohoda mezi Spojenými státy a Českou republikou ohledně vydání Fajáda.

"Obtížně si představuji situaci, že česká strana tu americkou úplně vynechala. Možné je ale vše, alespoň u nás," napsal Randák.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle něj tato situace nebude z dlouhodobého hlediska znamenat žádné zhoršení vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy. "Jiná otázka jsou vztahy mezi bezpečnostními složkami," dodal Randák.