Pět unesených Čechů je po čtvrtečním návratu z Libanonu stále pod dohledem lékařů. Zatím nebyli vyslechnuti, jejich výslechy by se ale v pátek mohly uskutečnit nebo by alespoň mohly začít.

Policie pokračuje v prověřování případu jejich únosu, sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Pět Čechů, kteří zmizeli před půl rokem v Libanonu, se do země vrátilo ve čtvrtek odpoledne. Hned byli převezeni do nemocnice. "V současné době jsou stále pod dohledem lékařů a tato standardní a nutná procedura bude ještě nějakou dobu trvat," uvedl v pátek Hanták.

Pětice mužů je údajně v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvčí nemocnice Jitka Zinke však tuto informaci nepotvrdila. "V této souvislosti nemám k dispozici žádné informace," napsala mluvčí v textové zprávě.

Policisté dál pokračují v prověřování případu. "Předpokládám, že ještě v průběhu dnešního dne proběhnou či budou minimálně započaty úkony směřující k podání vysvětlení všech pěti osob v této věci," doplnil Hanták. Bližší informace zatím policie nemůže uvést, protože je trestní řízení ve stadiu prověřování. Zatím tak nebyl nikdo obviněn.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Český rozhlas uvedl, že někteří z Čechů mohou být podezřelí z toho, že si do Libanonu jeli pro peníze. Kriminalisté by proto mohli zjišťovat, jestli nešlo o korupci nebo jiný trestný čin.

Pro unesené muže do Libanonu letěl s policisty a zdravotníky také šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

V Libanonu byl s delegací ministerstva zahraničí i loni v srpnu, kdy se setkal s vyšetřovatelským týmem tamní policie.

Když se unesení čeští občané vraceli vládním speciálem zpět do země, byl z vazební věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly USA. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) totiž nepovolil Fajádovo vydání do USA.

V médiích se již předtím spekulovalo, že Fajád byl za unesené Čechy vyměněn. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru s HN uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA.

Opoziční strany chtějí na jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda vysvětlila okolnosti propuštění pěti Čechů v Libanonu. Na požadavku se shoduje ODS, TOP 09, někteří komunisté i Starostové a nezávislí (STAN). Ti navíc chtějí, aby vláda znovu požádala Sněmovnu o důvěru.

"Budeme požadovat, aby premiér Sobotka vysvětlil poslancům situaci, která poškozuje Českou republiku ve vztahu k našim spojencům a může do budoucna představovat bezpečnostní riziko," uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.