Pražská policie pátrá po skupině 20 maskovaných osob, která v sobotu večer házela zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika a způsobila požár. Z centra, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky, muselo být evakuováno 19 lidí. Jeden člověk skončil v péči záchranné služby, doplnila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Zástupci centra Klinika uvedli, že jsou přesvědčeni o tom, že útok mají na svědomí neonacisté. Policie už vyslechla několik osob, zatím nikoho neobvinila, řekla policejní mluvčí Iveta Martínková.

"Po prvotním konfliktu měli na objekt hodit několik zápalných lahví," popsala mluvčí policistů počínání skupiny. Útok v žižkovské Jeseniově ulici se podle ní stal kolem půl osmé večer. Případnou souvislost se sobotními demonstracemi proti migraci v Praze zatím policie nedokáže potvrdit ani vyvrátit.

Pražská policie prověřuje útok pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci. V neděli to řekla policejní mluvčí Iveta Martínková.

Na centrum skupina zaútočila kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny, uvedla policie v prohlášení. V budově se prý v té chvíli nacházelo přes 20 lidí. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře. Adamová dodala, že vzniklý požár ve výloze dokázali hasiči zlikvidovat za čtyři minuty. Evakuace lidí se uskutečnila ještě předtím, než hasiči dorazili na místo.

"Násilím ani výhrůžkami se nenecháme zastrašit. Budeme pokračovat v solidárních akcích a rozvíjení svobodných alternativních prostor. Agrese českých nacionalistů připomíná ze všeho nejvíc právě fundamentalistické islamistické skupiny, proti kterým se domněle staví," uvedl v prohlášení člen kolektivu Klinika Jakub Ort.

Čin maskovaných útočníků na Facebooku odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Prezident Miloš Zeman reagoval na útok slovy, že hodlá nadále "pravdivým pojmenováním skutečné situace způsobené migrační krizí proti extremistům zleva i zprava bojovat". "Je bezpodmínečně nutné téma migrace sebrat z rukou extremistů pravicových i levicových. Ti první se nyní jistě zrůdně radují, jak to Klinice nandali, druzí teď budou útok paušálně zneužívat proti odpůrcům bezbřehé migrace," uvedl Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ministr vnitra Milan Chovanec považuje útok za zbabělý akt, který potvrzuje nebezpečí fašizace části naší společnosti. "Pro znejišťování veřejnosti není žádný důvod. Česká vláda odmítla a nadále odmítá povinné kvóty. Nelegálních migrantů je díky postupu státu, který striktně dodržuje evropské i české zákony, na území ČR necelá stovka," uvedl ministr v tiskovém prohlášení. Dodal, že očekává, že policie udělá pro vypátrání pachatelů maximum.

Na podporu Kliniky se v neděli v parku nad centrem sešly asi dvě stovky lidí. Dorazili nejen lidé, kteří se kolem Kliniky sdružují nebo s ní sympatizují, solidaritu přišli vyjádřit také někteří obyvatelé okolních ulic. Na shromáždění dorazil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

"Je to něco, co je naprosto za hranou," řekl k útoku Dienstbier České televizi. "Je naprosto nezbytné situaci řešit, toto už nemůže nechat nikoho chladným. Nenávisti, která se šíří českou společností, se je třeba postavit," dodal.

"Hodit zapálenou láhev do objektu, kde žijí lidé, nemůže udělat normální člověk, ale zlá a zbabělá kreatura. Praha je otevřené, mezinárodní město, které nesnese podlé projevy rasové, národnostní a náboženské nesnášenlivosti. Tím, že jsem zde, jasně říkám, že osobně odsuzuji jakoukoli formu teroru,” prohlásila Krnáčová.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) na svém facebookovém profilu napsala, že v pondělí bude na radnici zasedat bezpečnostní grémium. "Polarizace společnosti podporovaná mimo jiné i postojem prezidenta republiky je, jak se včera ukázalo v Jeseniově ulici, velmi nebezpečná... Pevně věřím, že Policie ČR tento případ řádně vyšetří a viníci budou dle práva potrestáni. Bezpečnost obyvatel Prahy 3 nesmí býti ohrožována," uvedla.

Útok odsoudila také Židovská obec v Praze, která podle nedělního prohlášení se znepokojením sleduje nárůst extremistického chování v zemi. Předseda obce Jan Munk vyzval všechny demokraticky smýšlející strany i občany, aby se od takových projevů nesnášenlivosti a nenávisti distancovali. "Agrese, kterou tyto extremistické skupiny páchají a podněcují, může ohrozit charakter celé naší společnosti a samu podstatu demokracie," tvrdí pražská židovská obec.

V prosinci 2014 budovu Kliniky, kde přebývali bezdomovci a narkomani, aktivisté nelegálně obsadili a vyklidili od odpadků. Centrum začalo provizorně fungovat, než je vyvedla policie. Budova bývalé polikliniky měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo. Loni prázdný objekt iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky. Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.

Související