Policie podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu.

Podle Pelikána by měl ministr vnitra zasáhnout proti velitelům, kteří měli policii v sobotu na starosti. "Došlo k selhání práce policie," řekl novinářům po jednání vlády. "Nejsem ministr vnitra, ale očekával bych, že z toho bude vyvozena odpovědnost vůči velitelům zásahů a těm, kteří to měli na starosti." 

Kritikou nešetřil ani na účet vlády, která podle něj měla zaujmout ostřejší stanovisko a nezůstat jen u slovního odsudku. "Myslím, že to není dostatečné," prohlásil Pelikán. "Jestli jsou na videích maskovaní lidé, kteří házejí lahve a mají v ruce tyče, prostě maskovaná ozbrojená bojůvka před zraky policie, pro mě je to nepřijatelné," uvedl ministr. 

Na dotaz HN, zda na trestání policistů není příliš brzy a není vhodnější nejdříve vše prošetřit, Pelikán zareagoval, že není na co čekat. "Co na tom chcete prošetřovat? Máte mimo jiné shromažďovací zákon, který říká, že nikdo nesmí být ozbrojen a nikdo nesmí mít maskovaný obličej. Máme jasné video, kde jsou lidé, kteří jsou ozbrojeni a mají maskovaný obličej, a na ně v klidu dohlíží nějaká policejní skupina. Na tom není co prošetřovat," tvrdí.

Chovanec oponoval, že důkladné prošetření vyžaduje čas. "Ministr spravedlnosti nemá ani tolik citu pro spravedlnost, aby nechal dva týdny na řádné prošetření?" napsal ministr vnitra na twitteru. "Politické procesy jsme tu už měli..." dodal.

Proti kritice související se sobotními demonstracemi se v pondělí ohradila pražská policie. Její ředitel Miloš Trojánek uvedl, že policisté postupovali "striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace".

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) očekává, že vláda dostane od ministerstva vnitra souhrnné hodnocení víkendových událostí.

Pelikán zároveň ostře kritizoval úrok na sociální centrum Klinika. "Házení zápalných lahví, to jsou věci nesmírně nebezpečné a můžeme být všichni rádi, že to skončilo jen takto. Něco takového vyžaduje okamžitou reakci, a ne jenom nějaké mnohatýdenní prošetřování," podotkl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle předsedy vlády je důležité, aby byl vyšetřen útok na Kliniku a byli odhaleni jeho pachatelé. Vláda se podle Sobotky na pondělním jednání k sobotním událostem vrátila a sjednotila svůj postoj. "Jakékoli zastrašování, šíření nenávisti, či dokonce násilí je v demokratické společnosti nepřijatelné. Pokud někdo porušuje zákony, musí počítat s tím, že stát takovéto jednání bude postihovat," řekl Sobotka na tiskové konferenci.

Incident se stal během demonstrace levicových aktivistů na podporu uprchlíků. Policie musela stoupence obou táborů oddělovat, řešila několik potyček a konfliktů a zajistila 13 lidí.

Večer skupina maskovaných lidí házela zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika, a způsobila tak požár, při kterém muselo být evakuováno 19 lidí. Jeden člověk skončil v péči záchranné služby. Centrum Klinika vidí spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu.

Podle Sobotky musí demokratická společnost chránit hodnoty, na kterých stojí. "Vláda očekává, že orgány činné v trestním řízení budou důsledně a nezávisle konat. Je důležité, aby útok byl vyšetřen a aby byli odhaleni jeho konkrétní pachatelé," řekl Sobotka novinářům.

Útok odsoudil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). "Zápalné lahve do demokracie nepatří, ty patří do válečného stavu. Proti takovým věcem se musíme důrazně ohradit," řekl Bělobrádek na tiskové konferenci. 

V objektu Kliniky dříve přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 budovu nelegálně obsadili aktivisté a vyklidili ji od odpadků. Policie je původně vyvedla, protože v objektu chtěla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Loni budovu iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Související