Pražská TOP 09 vyzvala ANO ke společnému a samostatnému jednání o magistrátní koalici. Teprve až se dohodnou, měly by dva nejsilnější kluby vybírat dalšího partnera. Po večerní schůzce TOP 09, ANO a ČSSD to novinářům řekl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Podle něj je tato cesta jediným východiskem z patové situace. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale tvrdí, že ANO bude dál jednat se všemi stranami.

Praha je bez koalice už víc než tři měsíce. Spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, SZ a KDU-ČSL) skončila v říjnu. Od té doby se stranám nic vyjednat nepodařilo. ANO a ČSSD už dřív deklarovaly společný postup. Podle Novotného zase TOP 09 postupuje ve spolupráci s ODS a Trojkoalicí.

"Vytvořila se tak patová situace," uvedl. "Myslíme si, že by TOP 09 měla jednat s ANO jako rovný s rovným. Formát, kdy ANO chodí na schůzky v bloku s ČSSD, nám nevyhovuje," doplnil.

Pro TOP 09 podle Novotného dál zůstává nepřekročitelnou překážkou Krnáčová v roli primátorky. V pondělí se ale její setrvání neřešilo. Další schůzka by prý měla být pravděpodobně ve středu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Už dlouho jsme avizovali, že máme zájem na vytvoření silného a stabilního uskupení, které tu bude fungovat po zbytek volebního období. To samozřejmě znamená, že jednáme se všemi, tedy i se zástupci TOP 09," uvedla primátorka. K požadavku TOP 09 se nevyjádřila.

"Šlo o první schůzku, během které jsme si chtěli především ujasnit, že si vzájemně máme co nabídnout a že další jednání budou mít smysl," doplnila. Podle ní se strany v pondělí domluvily, že se nad konkrétními požadavky sejdou příští týden. "Nadále však platí, že chceme pokračovat v rozhovorech i s ostatními stranami," doplnila.

Jednotlivé koaliční schůzky pravděpodobně pokračují dál. Na úterní ráno je naplánováno jednání ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Pro ovládnutí většiny v pětašedesátičlenném zastupitelstvu musí koalice v Praze získat minimálně 33 hlasů.

Související