Anonym v úterý vpodvečer opět nahlásil bombu ve vlacích RegioJetu. Bezpečnostní opatření se v České republice dotkla čtyř spojů soukromého dopravce, kvůli opatřením se však musela na čas zastavit doprava i ostatních vlaků na části hlavního železničního koridoru mezi Prahou a Ostravou. Policisté prohledali vlaky v Hranicích, Grygově, České Třebové a v Praze. Před 20:00 byl zásah ukončen, policisté nic nenašli. Řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Anonymní hrozba o uložení bomby se dotkla také jednoho vlaku RegioJetu na Slovensku. List Sme s odvoláním na vyjádření správce železniční infrastruktury ŽSR napsal, že slovenská policie vpodvečer nařídila zastavit dálkový spoj českého dopravce na trase z Košic do Bratislavy. Souprava byla odstavena na nádraží ve Spišské Nové Vsi na východním Slovensku. Zhruba sto cestujících muselo podle listu z vlaku vystoupit. Slovenská divize RegioJetu na svém webu mezitím uvedla, že výbušnina ve vlaku nalezena nebyla a že vlak po kontrole pokračoval v jízdě s hodinovým zpožděním.

Anonymní hrozbě čelili soukromí železniční dopravci RegioJet a Leo Express již na začátku února. Společnost Leo Express v úterý žádnou bombovou výhružku nezaznamenala, řekla ČTK mluvčí firmy Petra Valentová. Pachateli hrozí za šíření poplašné zprávy až pět let vězení.

Podle informací ČTK bylo uložení nástražného výbušného systému ve vlacích RegioJetu nahlášeno po 17:00, policejní zásah byl ukončen před 20:00. "Policie již ukončila s negativním výsledkem prohlídky ve všech zastavených spojích RegioJet a vlaky nyní pokračují dál ve své jízdě," uvedl Ondrůj. Podotkl, že s ohledem na mimořádnost situace poskytne RegioJet cestujícím mimořádnou kompenzaci ve výši 25 až 50 procent ceny jízdného a to podle délky zpoždění jednotlivých spojů.

Zatímco vlakový spoj s odjezdem v 17:46 z Prahy hlavního nádraží odjel podle jízdního řádu, bezpečnostní opatření u ostatních spojů se dotkly i provozu na části hlavního železničního koridoru mezi Prahou a Ostravou. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové doprava na železničním koridoru v České Třebové byla zastavena kvůli bezpečnostním opatřením zhruba od 17:15 do 17:45. V Grygově doprava na koridoru stála mezi 18:20 až 18:40, vlaky tudy poté musely jezdit sníženou rychlostí, řekla Šubová.

Během února jde o již o několikátou anonymní hrozbu, která se dotkla železniční dopravy. V pátek minulý týden omezil anonym zhruba na hodinu provoz vlaků a metra na pražském hlavním nádraží, policie z haly i prostor metra musela evakuovat cestující. O tři dny dříve hrozil anonym bombou na hlavním železničním nádraží v Brně, vlaky kvůli tomu stály asi dvě hodiny. Minulé pondělí anonymní nahlášení bomby narušilo železniční dopravu ve vlacích soukromých dopravců RegioJet a Leo Express. Policie kvůli tomu zastavila jejich spoje ve stanicích, evakuovala z nich přes 1000 lidí a vlaky prohlédli pyrotechnici.

Související