Vládní koalice ve středu ve sněmovně i přes obstrukce pravice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Pravice hrozí ústavní stížností jak kvůli procesu schvalování, tak kvůli obsahu zákona. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident.

V systému bude každá tržba podnikatele ve chvíli zaplacení zaevidována pomocí internetu na centrálním místě. Podnikateli obratem přijde kód, který zákazníkovi vytiskne na účtenku.

Existence zákona je pro vládní koalici jednou z nejdůležitějších věcí. Už v koaliční smlouvě z prosince 2013 mluvily ČSSD, ANO a KDU-ČSL o  "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb". Hlavní obhájce zákona Andrej Babiš navíc loni v říjnu slíbil rezignaci, pokud EET nebude fungovat a koalice jej vyzve k odchodu. 

Sledovali jsme online

 
10.2.2016 09:12 | Debatu zahájil Andrej Babiš

Na začátku přednáší svůj proslov ministr financí Andrej Babiš, kde shrnuje důvody, proč vláda EET prosazuje. Hlasování by mělo začít v 11 hodin.

10.2.2016 09:31 | Fiala: Doufám, že KDU-ČSL neztratila zdravý rozum

I když je velice pravděpodobné, že poslanci dnes EET přijmou, opozice stále doufá, že k tomu nedojde. Předseda ODS svůj tweet směroval k vládní KDU-ČSL.

10.2.2016 09:36 | Pravicová opozice vysvětluje obstrukce

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala vysvětlovali, proč opozice prováděla obstrukce během hlasování. Odmítli nařčení, že chtěli zablokovat fungování sněmovny, hlavním důvodem obstrukcí v případě služebního zákona i EET prý bylo, aby s opozicí vláda vůbec jednala.

10.2.2016 09:47 | Jindřich Šídlo: Návod, jak si poradit s obstrukcemi

Zatímco poslanci řeší obstrukce ve sněmovně, přečtěte si, co dnes o obstrukcích píše komentátor HN Jindřich Šídlo.

"Obstrukce si dříve nebo později zkusí každý, kdo se někdy ocitne v opozici a frustrovaně prohrává jedno hlasování za druhým − samozřejmě kromě hnutí ANO, kterému opoziční zkušenost zatím chybí, což docela oslabuje jeho demokratické instinkty. Ostatní už tuší, že volby se nejen vyhrávají, ale taky chápou, že obstrukce je riskantní taktika, která vám vůbec nemusí přinést to, co od ní čekáte: tedy vděk voličů. Poslanci TOP 09 i ODS to poznávají právě teď." Více čtěte v komentáři Jindřicha Šídla.

10.2.2016 09:55 | Podle opozice je hlasování o EET proti jednacímu řádu, hovoří se i o předložení věci Ústavnímu soudu

Zástupci opozice si stěžují, že přijetím EET v 11 hodin poruší vláda jednací řád sněmovny. Bylo zmíněno i možné přešetření přijetí EET Ústavním soudem.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák hájil postup koalice, která prosadila pevný čas pro hlasování o zákonech. Pravice jej označuje za porušení jednacího řádu a mluví o ústavní stížnosti. Sociální demokracie podle Sklenáka nezpochybňuje obstrukce jako nástroj opozice, po určité době ale musí podle něho skončit, aby se nestaly destrukcí. "Jsme svědky permanentní obstrukce TOP 09 a ODS, hraničí se zpochybňováním parlamentní demokracie," řekl.

Proti Sklenákovým slovům se ohradili předsedové TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Petr Fiala. Fiala zdůraznil, že diskuse se vede jen o jednom zákoně na mimořádné schůzi. "Žádné drama se v Poslanecké sněmovně nekoná," řekl Fiala. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že jde o první případ, kdy se násilně ukončila sněmovní rozprava.

10.2.2016 10:05 | Podnikatel: On-line evidence tržeb? Chtějí nám dát náhubek

Připomeňte si video DVTV. Hrozí zavedení Velkého bratra, který bude sledovat dění v podnikatelské sféře, varuje podnikatel Bábek. Cílem je vyloučit nekalou konkurenci, která stojí na krácení tržeb a neodvádění daní, oponuje Hornochová. Více zde.

dvtv

10.2.2016 10:08 | Proti živnostníkům se bojovalo v Německu mezi válkami i za socialismu, nyní znovu

Poslanec opoziční TOP 09 a Starostů František Laudát EET označil za balkánské opatření, které poškodí živnostníky. Proti živnostníkům se postavily režimy již v meziválečném Německu, za komunistické totality v Československu a nyní znovu, míní poslanec. Podle něj vzniká "nová soudobá národní fronta".

Jeho slova krizioval sociálnědemokratický poslanec Vítězslav Jandák. Řekl, ať opozice dá šanci hlasovat o EET, jako se navzdory sociální demokracii hlasovalo o církevních restitucích.

10.2.2016 10:22 | Pochybnosti o zabezpečení

radim holecekOpoziční poslanec za ODS Radim Holeček zpochybňuje IT zabezpečení EET. Připomněl, že odborníci ve výboru sněmovny prohlásili, že při současném šifrování si "hackeři budou pro data chodit jako do sámošky".

10.2.2016 10:32 | ODS: Babiš tvrdí, že jsme jednou z posledních zemí, která v EU přijímá EET, není to pravda

10.2.2016 10:45 | Humor na Twitteru: Polívčička byla? A s EET, nebo bez?

Redaktor HN Václav Dolejší na Twitteru zavtipkoval na téma EET a filmu Vrchní prchni.

10.2.2016 10:49 | Petr Bendl: Už nebudou vlastníci hospod, jen řetězce se sídlem na Bahamách

Poslanec Petr Bendl (ODS) kritizoval EET, prý způsobí, že malí vlastníci podniků zmizí. Místo hospody, kterou by vlastnil jeden hospodský, budou v Česku jen netransparentní řetězce desítek či stovek podniků se sídlem v daňovém ráji, například na Bahamách.

10.2.2016 10:51 | Černochová: Uhlídá Babiš citlivá data z EET, když vláda neudrží informace od zpravodajských služeb?

"Tady se budou dostávat obrovská data do systému. Tato vláda není schopna udržet ani informace od zpravodajských služeb, bude schopna udržet informace, které bude mít pod palcem pan ministr Babiš?" ptá se opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS).

10.2.2016 10:54 | Partnery stránek jsou firmy, které mají k EET blízko

10.2.2016 10:55 | Kalousek: Jestli neumožníte 14 poslancům TOP 09 vystoupit, ocitli jsme se zcela mimo zákon

"V poslanecké frakci TOP 09 - Starostové je stále 14 členů, kteří nevyčerpali svůj čas, i ten, který jste jim zkrátili. My jsme proti tomu neprotestovali, máte na to právo podle řádu. Podle mého názoru nemáte právo na to, abyste řekli těmto 14 poslancům, že jim upřete toto právo, které jste zkrátili. Většina z nich má připraven návrh, který je možné předložit ve třetím čtení a o kterém by se mělo hlasovat. Jestliže by jim bylo upřeno ústavní právo tyto návrhy vznést, ocitli jsme se zcela mimo zákon a mimo prostor demokratické diskuse. Kolegové, ještě jednou vás žádám, aby těmto 14 lidem bylo umožněno vyčerpat svůj diskusní prostor, který jste jim sami určili," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

10.2.2016 10:59 | Blíží se čas hlasování

Blíží se 11. hodina, čas hlasování a opoziční poslanci se pokouší přesvědčit vládu, že by se mělo hlasovat o návrzích některých opozičních politiků.

10.2.2016 11:01 | Opozice podává námitky proti rozhodnutí předsedy sněmovny

Zbyněk Stanjura (ODS) podal námitku proti předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Podle Stanjury nemohlo být hlasováno o návrhu, který nikdo nepodal. Námitku podal také Miroslav Kalousek (TOP 09). "Nedělejte z toho úplný Agrofert, pane kolego," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

10.2.2016 11:01 | Poslanci ukončili rozpravu, bude se hlasovat o EET

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vyzval k hlasování o ukončení debaty, návrh byl přijat, bude se hlasovat o návrhu EET.

10.2.2016 11:03 | Předseda sněmovny nechává rozhodnout sněmovnu o námitkách, sněmovna je nepřijala

Poslanci hlasovali o námitkách opozičních poslanců Stanjury a Kalouska. Sněmovna je nepřijala.

10.2.2016 11:05 | Sněmovna hlasovala o opakování druhého čtení

Sněmovna nepřijala hlasování o opakování druhého čtení.

10.2.2016 11:06 | O zmatcích v hlasování na Twitteru vtipkuje falešný "kníže"

10.2.2016 11:10 | Stanjura má další námitku, podle něj předseda sněmovny nedodržel řád

Zbyněk Stanjura (ODS) podal další námitku proti předsedovy sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Cituje ze sněmovního řádu: "Předseda klubu a předsedající mohou přerušit jednání sněmovny, to můžou učinit bez rozpravy. Hlasovali jsme o přerušení schůze? Nehlasovali. Nedělejte z nás blázny."

Podle Hamáčka lze tento postup analogicky použít i pro další legislativní postupy. Stanjura s tím nesouhlasí.

10.2.2016 11:13 | Sněmovna hlasuje o další námitce poslance Stanjury

Poslanci hlasovali o další námitce poslance Zbyňka Stanjury (ODS). Sněmovna ji opět odmítla. 

10.2.2016 11:13 | Kalousek navrhl odvolat předsedu sněmovny

Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že předseda sněmovny Hamáček jednal protizákonně a uvádí poslaneckou sněmovnu v omyl. "Podle mě to nebyla chyba, ale úmysl. To je důvod, abyste odstoupil z místa předsedy sněmovny," řekl Kalousek.

10.2.2016 11:14 | Sněmovna odvolání předsedu sněmovny neodhlasovala

Sněmovna návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) na návrh odvolání předsedy sněmovny odmítla.

10.2.2016 11:16 | KSČM chce přestávku

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik žádá o půlhodinovou přestávku pro klub komunistických poslanců před hlavním hlasováním.

10.2.2016 11:17 | Sněmovna pokračuje v hlasování o proceduře

Po další kritice ze stany předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska sněmovna pokračuje v hlasování o procedurách hlasování.

10.2.2016 11:26 | Hlasování začne v 11:55

Sněmovna vyhlásila přestávku na žádost poslaneckého klubu KSČM. Hlavní hlasování začne v 11:55.

10.2.2016 11:30 | ODS a TOP 09 opustily jednací sál

Už během hlasování o pozměňovacích návrzích poslanci opozičních pravicových stran ODS a TOP 09 opustili sněmovní sál.

10.2.2016 11:32 | Fiala: Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu. Obrátíme se na Ústavní soud

"Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu. Byla porušena tradice českého parlamentarismu. Byl porušen zákon, když řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se a vládní většina rozhodla, že nemají právo o tom návrhu mluvit. To všechno je naprosto nepřijatelné," řekl během přestávky předseda ODS Petr Fiala. Dodal také, že se ODS hodlá obrátit na Ústavní soud.

10.2.2016 11:35 | Stanjura: Předseda sněmovny zneužívá řád, aby odůvodnil nezákonný postup

"Když se podíváme tabuli, je tam 47 přihlášených poslanců," upozornil poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). O EET se prý mohlo ještě jednat minimálně 84 minut. Krizitoval také postup předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

10.2.2016 11:37 | Fiala: Nevěřím, že by Ústavní soud nepřijal naše argumenty a že bychom se stížností neuspěli

"Podklady pro ústavní stížnost shromažďujeme a vládní koalice nám jich poskytla moc. Budeme postupovat s TOP 09 a podáme ji v první chvíli, tedy až případně vyjde ve sbírce zákonů schválený zákon o EET," řekl Petr Fiala.

"Nevěřím, že by Ústavní soud nepřijal naše argumenty. Představte si to, že vládní většina rozhoduje o tom, že zazněly všechny argumenty. Jak to může vědět? To není demokracie, to není naprosto přijatelné," řekl dále předseda ODS.

10.2.2016 11:44 | "Kolikrát ještě dneska uslyšíme termín 'znásilnění demokracie'?"

10.2.2016 11:45 | Kalousek: Tato situace nemá obdoby, poprvé od listopadu 1989 nemohli poslanci vyjádřit svůj názor

Opozice pokračuje ve vyjádřeních, ve kterých kritizuje postup ve sněmovně. "Tato situace nemá obdoby v českém parlamentarismu. Poprvé od listopadu 1989 se stalo, že celá řada poslanců neměla možnost projevit nejenom svůj názor, ale celá řada poslanců neměla možnost předložit návrhy, které měli připraveny a které třetí čtení umožňuje předložit," řekl předseda TOP 09.

10.2.2016 11:52 | Sněmovna podpořila uvolnění náběhu evidence tržeb

Sněmovna asi rozdělí zavádění elektronické evidence tržeb do čtyř fází místo původně navrhovaných tří. Rozhodla o tom dnes v dílčím hlasování, když podpořila koaličně dohodnutý návrh lidovce Jaroslava Klašky.

Klaškův pozměňovací návrh se týká zejména řemeslníků. Údaje o tržbách by měli posílat do centrální evidence jako poslední, zřejmě až od května 2018. Evidence tržeb dopadne nejprve na restaurace a hotely, a to patrně od letošního listopadu. Po třech měsících přibude maloobchod a velkoobchod, předpokládá norma. Všechna ostatní odvětví vyjma řemeslníků by měla začít evidovat tržby od 16. měsíce od účinnosti zákona, pravděpodobně od března 2018.

10.2.2016 11:56 | Sněmovna začíná hlasovat o EET

Pauza vyměřená pro poslanecký klub KSČM skončila, sněmovna začne hlasovat o elektronické evidenci tržeb.

10.2.2016 12:02 | KSČM představuje svůj pohled na EET, komunisté se v hlasování zdrží

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik prozatím představuje pohled KSČM na EET, obstrukce i kontext celého hlasování. Komunisté budou podle něj hlasovat jednotně - strana se hlasování zdrží.

10.2.2016 12:05 | Sněmovna elektronickou evidenci schválila

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. 

10.2.2016 12:08 | Pro EET hlasovalo 105 poslanců.

Ze 145 přítomných poslanců 105 hlasovalo pro, tři proti, zbylí se zdrželi. 

10.2.2016 12:10 | Sobotka: EET konečně přijata, podpoří poctivé podnikatele

10.2.2016 12:11 | Fiala: Dnešek je černým dnem pro živnostníky a podnikatele

10.2.2016 12:36 | Ministr spravedlnosti Pelikán zpochybnil, že opozice u ústavního soudu uspěje

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se vyjádřil ke slibu opozice, že se pokusí přijetí EET napadnout u ústavního soudu.

10.2.2016 13:01 | Stanjura: Když soupeř změní pravidla, je obrana nemožná

10.2.2016 13:10 | Babiš: Diskuse se točila v kruhu, je dobře, že to skončilo

"Opozice měla velký prostor, odpověděl jsem na všechny dotazy, už jsme se ale točili v kruhu. Je dobře, že to skončilo," řekl ministr Andrej Babiš (ANO) novinářům.

10.2.2016 13:15 | KSČM se k ústavní stížnosti nepřipojí

Komunisté se k stížnosti pravicové opozice u ústavního soudu nepřipojí. Novinářům to po hlasování řekl předseda strany Vojtěch Filip.

10.2.2016 14:35 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost.

Naše on-line reportáž z dnešního přijetí elektronické evidence tržeb končí. Tématu se budeme věnovat nadále, přečíst si například můžete:

Manuál k použití EET: Co si musí podnikatelé pořídit? Jaké hrozí sankce?

Komentář: Teď je budoucnost elektronické evidence tržeb v rukou zákazníků

Související