Noční požár střechy Národního muzea v Praze způsobil předběžnou škodu ve výši zhruba deset milionů korun.  Uvedla to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Příčinu požáru vyšetřují policisté, kteří na místě odebrali vzorky a odeslali je na expertizu do Kriminalistického ústavu. Vyšetřovatelé mimo jiné prověřují, zda požár nezpůsobila například závada na elektroinstalaci. I ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) už po ranní prohlídce muzea konstatoval, že škody na historické budově nebudou tak rozsáhlé, jak se zprvu zdálo.

"Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb," uvedl Herman. Za nejdůležitější pokládá to, že nikdo nebyl zraněn. V této souvislosti poděkoval hasičskému záchrannému sboru za profesionální práci. V noci zasahovalo 129 mužů z 19 jednotek.

Požár, který zachvátil 200 metrů čtverečních střechy, dostali hasiči po necelých dvou hodinách pod kontrolu. Objekt v horní části Václavského náměstí je nyní prázdný, protože se od loňska rekonstruuje.

"V tuto chvíli vznikla pracovní skupina, ve které jsou lidé z Národního muzea, zhotovitelé stavby, stavební dozor, památkáři i restaurátoři. Situace se monitoruje a začínáme dělat opatření, aby nedošlo k dalším škodám," řekl Lukeš. Škody se budou průběžně vyčíslovat a uplatňovat vůči zhotoviteli stavby, který za budovu, která je národní kulturní památkou, nese odpovědnost.

Požár podle Lukeše pravděpodobně způsobila stavební činnost při generální rekonstrukci muzea. Vyšetřování podle Adamcové převzala kriminální služba. Během požáru nebyl nikdo zraněn, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

Budova je vyklizená, nenacházejí se v ní žádné sbírky ani další majetek. Na jaře 2015 byla předána zhotoviteli stavby sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu korun. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha v pátek řekl, že pojistka na tuto částku je uzavřena u pojišťovny Generali. "Budova je stoprocentně pojištěna, a to i na tyto případy, které se mohou na stavbě stát," uvedl.

Za nejpravděpodobnější příčinu se zatím považuje závada na elektroinstalaci, podle předběžného ohledání se mohl přehřát ventilátor nebo přístroj na likvidaci azbestu. Hořet zřejmě začalo v jedné místnosti o velikosti zhruba tři krát tři metry, odkud se oheň rozšířil do druhé, zhruba stejně velké místnosti. Následně prohořela střecha, která se ale stejně měla v rámci rekonstrukce sejmout.

Dopad na průběh stavby a harmonogram rekonstrukce bude podle Lukeše upřesněn po detailním zjištění škod. Podle původních plánů má skončit v říjnu 2018.

Související