Třetí muž kolem Libanonce Alího Fajáda zůstal v Česku ve vazbě, protože zde požádal o azyl, píše Právo. Ten však u nás nakonec nezískal. O osudu Faouze Jabera nyní musí rozhodnout ministr spravedlnosti.

"Požádal o azyl, a to se musí nejdříve vyřešit a právně dokončit, pak může teprve ministr rozhodnout," řekl v pátek cizincův advokát Petr Jurák. Ministr Pelikán má dvě možnosti, jak s Jaberem naložit. Buď ho vydá do Spojených států, kde je tento Libanonec podezřelý z terorismu, nebo vydání nepodepíše a Jaber bude volný.

Fajád byl v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelil obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádaly Česko Spojené státy. V polovině loňského prosince Vrchní soud v Praze potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. 

Česká republika ale Fajáda a druhého muže nevydala a propustila je. V Libanonu zároveň bylo propuštěno pět unesených Čechů. Rozhodnutí ČR nevydat Fajáda do USA označil americký velvyslanec v Praze za šokující. Fajád po propuštění odletěl do Bejrútu, kde byl podle libanonských médií zadržen.

Související