Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ještě na začátku finanční krize se jednalo o perspektivní a politicky stabilní zemi s dostatečnou zásobou ropy. Tamní ekonomika v letech 1999 až 2008 každoročně rostla v průměru o 3,5 procenta, v roce 2010 dosáhl růst HDP 7,5 procenta. I proto exportní strategie českého ministerstva průmyslu a obchodu na roky 2012 až 2020 zařadila Brazílii mezi 12 prioritních zemí, na které by se tuzemští exportéři měli zaměřit.

Jihoamerickou zemi tehdy resort průmyslu vytipoval jako teritorium, které je zajímavé pro české výrobce, protože ekonomicky prosperuje a je perspektivní. Navíc měla Brazílie spolu s dalšími zeměmi "nové ekonomiky" nahradit tehdy chřadnoucí a krizí postiženou Evropu. Jak se ukázalo, prosperita skončila s drahou ropou.

V roce 2013 začali investoři z Brazílie prchat, za rok tehdy ze země odplynulo přes 12 miliard dolarů, víc než za předchozích 10 let. Místní měna ztratila 17 procent hodnoty a vysoká inflace vedla k růstu základní úrokové sazby na 10 procent. A agentury tehdy snížily rating země.

Brazílie neděsí investory poprvé. Naposledy utíkali v roce 2002, po zvolení levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, kdy v panice stáhli 13 miliard dolarů. Měna se tehdy propadla dokonce pod současných 4,25 reálu za dolar (nutno ovšem přiznat, že tamní měnu drží intervence centrální banky, jež má jedny z nejvyšších devizových rezerv na světě). Tehdy šlo ovšem o krátkodobou paniku, levicový prezident byl totiž přítelem trhů a k žádným radikálním změnám nepřikročil.

Brazílie se tentokrát snažila zastavit pokles ekonomiky zvýšením vládních výdajů. Co se jí však tímto krokem skutečně podařilo, byla hrozba ratingových agentur, které upozornily, že zemi srazí hodnocení do spekulativního pásma. Nakonec rating od S&P spadl na BBB-, tedy do spekulativního pásma. Přesto se loni rozpočtový deficit vyšplhal k 10 procentům hrubého domácího produktu, což je víc než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2013.

Do skutečně hluboké krize se pak Brazílie dostala v první polovině loňského roku, kdy se ekonomika propadla o dvě procenta, ve třetím kvartále pak o rekordních 4,5 procenta. Zesílil pokles v průmyslu, propadlo zemědělství a růst v těžbě surovin se snížil. Prudký pád utrpělo stavebnictví, klesl i sektor služeb, který se na celkové ekonomice podílí dvěma třetinami.

Do letošního roku pak Brazílie vstoupila s výhledem recese: propad ekonomiky má dosáhnout zhruba tří procent. Inflace dosahuje 10 procent, deficit dál poroste.

Problémy Brazílie jsou spojené s propadem cen ropy, kvůli němuž klesl finanční zisk z exportu na polovinu. A také korupční aférou státní ropné společnosti Petrobras, která prý na úplatcích rozdala přes 800 milionů dolarů, přičemž část z nich skončila na účtech vládnoucí Strany pracujících.

Loni v létě brazilská prokuratura obvinila z korupce šéfa dolní parlamentní komory Eduarda Cunhu, měl prý dostat jako všimné pět milionů dolarů. Na podzim pak ve vězení skončil předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral a prominentní osobnost tamního politického života, bankéř André Esteves.

Souběhem korupce, nižších cen komodit a poklesem spotřebitelského úvěrového boomu se z jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa stala ekonomika v hlubokých problémech.

Prezidentka Rousseffová se snaží ekonomiku oživit a rozpočet zkrotit. Když došly příjmy z ropy, začali se politici poohlížet po jiných zdrojích příjmů. Jako první přišly na řadu daně. V úvahu připadá i znovuzavedení daně na finanční transakce, kterou země zrušila před šesti lety.

Současně si však země uvědomuje, že potřebuje investice a kapitál. Brazilská vláda proto láká firmy například nabídkou koncese na výstavbu dopravní infrastruktury. Samotný kabinet pak ohlásil program modernizace infrastruktury - do obnovy železnic, silnic, přístavů a letišť chce investovat 50 miliard dolarů.

Brazílie nyní potřebuje reformy a vládu, která je provede. Namísto toho se připravuje na olympijské hry a bojuje s epidemií viru zika, který ohrožuje mimo jiné i tamní turistický ruch. Souběh zpráv není příznivý. Přesto se jedna dobrá našla - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD v poslední prognóze uvedla, že se v Brazílii objevily opatrné známky stabilizace ekonomiky.

Související