Nejstarší česká univerzita láká zahraniční studenty. Stala se pátou nejčastěji studovanou školou v rámci evropského výměnného programu Erasmus. A to v konkurenci několika tisíc univerzit.

Z údajů zveřejněných Evropskou komisí vyplývá, že v letech 2013 až 2014 studovalo na sedmnácti fakultách Univerzity Karlovy více než 1 300 zahraničních studentů. To je v rámci Česka dlouhodobě nejvíc.

Celkem české univerzity hostily téměř sedm tisíc cizinců.

Roli podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka hraje především prestiž školy, s tím související kontakty po celém světě a velký počet zahraničních partnerských smluv. "Studenty láká atraktivita Prahy, ale i Plzně a Hradce Králové, kde má univerzita tři fakulty. Mimo to také napříč univerzitou dobře fungují studentské spolky a kluby," dodal.

"Myslím, že zahraniční studenti chtějí do Prahy mimo jiné kvůli tomu, že to tady v noci žije, " řekla HN Veronika Kandusová z Charles University International Club, který sdružuje dobrovolníky pomáhající zahraničním studentům v Praze.

Dobrovolníci jim pomáhají i poznat česká města a dorozumět se v Česku.

O studium na nejstarší české vysoké škole mají zájem hlavně Němci, Francouzi, Španělé, Poláci a Slováci. Mezi obory vedou společenské a humanitní vědy, v Praze se ale vzdělávají i budoucí právníci, lékaři či přírodovědci.

Do zahraničí vyjíždějí během vysokoškolského studia také čeští studenti. V letech 2013 až 2014 vycestovalo díky programu Erasmus více než 7 500 českých studentů, z toho 1 100 bylo z Univerzity Karlovy. Mezi cílovými zeměmi vedlo Německo, Francie, Španělsko a Velká Británie.

Související