Cestování Čechů letos výrazně ovlivní strach z terorismu a bezpečnostní situace ve světě. V předprodejích dávají přednost bezpečným evropským zemím nebo tuzemsku a cestovní kanceláře se tomu přizpůsobují.

"V loňské sezoně jsme zažili několik dramatických situací. Dobře se rozjíždějící sezonu v Turecku zastavily teroristické činy, které nutily cestovky reagovat změnou destinací," říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Z předprodejů je už teď zřejmé, že opadá zájem o zájezdy do Egypta nebo Tuniska, ale i zmíněného Turecka, které bylo mezi Čechy donedávna velmi oblíbené.

"Turecko může být brzo zahrnuté do situace v okolních zemích. Zatím se ale tamní hotely chovají, jako by se nic nedělo, nereagují ani změnou cen. A české cestovky zájezdy nabízejí, ale jsou připraveny rychle reagovat, pokud se situace v zemi zhorší," říká Papež.

Některé západní země a Rusko turisty do nebezpečných destinací ani nevysílají, v létě se proto očekává přetlak v evropských letoviscích. Největší zájem je o Španělsko, kde se už nyní plní kapacity. Mohla by tak stoupnout cena zájezdů last minute.

Češi by si tak měli s výběrem dovolené podle Papeže pospíšit, pokud chtějí letos v létě vycestovat do Španělska, Itálie, na Kanárské ostrovy, ale například i do Řecka. "Uprchlická krize tamní cestovní ruch překvapivě neovlivňuje, lidé zůstávají Řecku věrní," říká Papež. Podobně jako u Španělska hrozí, že kvůli přívalu německých a ruských turistů nezbude na Čechy místo. Připouští ale, že cestovky sledují, jak se bude v zemi situace vyvíjet.

"Na některých ostrovech mohou zapůsobit dopady migrace, podél pobřeží mohou manévrovat vojenské lodě," nastiňuje Papež možná rizika, která by Čechy od dovolené v Řecku odlákala. Stejně jako v Turecku proto připravují "zadní vrátka" a dojednávají jiné lokality. Turecko například Češi čím dál častěji nahrazují Dubají, stává se dokonce oblíbeným místem pro prodloužené víkendy. "Trendem poslední doby je, že si lidé vybírají několik kratších dovolených během roku, spíš než obvyklé dva týdny v létě," popisuje místopředseda asociace Zdeněk Kříž.

Cestovky se snaží s bezpečnostními riziky vyrovnat jednak tím, že dojednávají nové destinace, kam by případně přesunuli turisty. "Pro nás jako pro český trh je dobře to, že neustále klesá ruský trh, takže uvolňuje prostor pro změny lokalit," říká Papež. Stejně tak letecké společnosti posilují spoje do žádaných evropských zemí. Řada cestovních kanceláří lidem nabízí i garanci výměny destinace zdarma, pokud si člověk nebo kancelář vyhodnotí, že v zemi není bezpečno.

Předprodeje letních dovolených podle Papeže poběží až do dubna. "Hoteliéři ze zemí, které začínají být vyprodané, už nám nedávají předsezonní slevy, které nám dříve dávali. Nejsme schopni vypisovat first moment do destinací, ze kterých nedostaneme speciální nabídku," vysvětluje Papež.

Loni v létě Češi odkládali nákup dovolené na poslední chvíli, protože čekali, jak se vyvine počasí v Česku nebo situace ve světě. A pokud bude podobně horké a slunečné léto jako loni, očekává se, že spousta Čechů stráví dovolenou v tuzemsku nebo na Slovensku, podobně jako loni v létě. "Domácí cestovní ruch prudce narostl a lidé, kteří v něm podnikají, mohou díky dobré sezoně hodně investovat. Budou se snažit situaci opakovat," říká Papež. Čím dál víc Čechů se podle něj také vrací k cestování po Evropě po vlastní ose.