Likvidátoři pojišťovny Generali poprvé prohlédli za pomoci dronu následky požáru Národního muzea v Praze. Škody odhadli na deset milionů korun. Řekl to generální ředitel Generali Pavel Mencl. Příčina vzniku požáru, který v pátek poškodil střechu historické budovy muzea, se podle něj dále vyšetřuje. Stejnou výši škody odhadli už minulý týden hasiči, vedení muzea se domnívá, že bude nižší.

"Podle dostupných informací při požáru naštěstí nedošlo k nenávratné ztrátě nebo k významnému poškození součástí budovy historického významu, kterou Národní muzeum bezesporu je," uvedl Mencl. Budova je kvůli rekonstrukci prázdná.

Ředitel muzea Michal Lukeš v pondělí řekl, že požár Národního muzea nebude mít vliv na dokončení termínu jeho rekonstrukce, který je stanoven na podzim 2018. Šíření ohně, který asi vznikl závadou na ventilaci či elektroinstalaci, zabránila podle něj protipožární přepážka a rychlý zásah hasičů.

Při požáru v noci na pátek podle hasičů oheň zachvátil 200 metrů čtverečních střechy. V pondělí muzeum uvedlo, že požár poškodil asi 70 metrů čtverečních půdních prostor. Ještě v pátek byla odstraněna střešní krytina a likvidovaly se následky požáru. Provedly se sondy do podlah kvůli zjištění přítomnosti vody. Většinu vody použité při hašení zachytila izolace. Nepoškozena zůstala i stropní výmalba v přízemí budovy.

V muzeu hořelo pod střechou v západním křídle budovy. Během rekonstrukce se podle Jana Kučery z Metrostavu stejně plánovalo tyto části odstranit.

Budova muzea je několik let kvůli generální rekonstrukci vyklizená. Sdružení firem Metrostav, Průmstav a Imos, které opravu provádí, uzavřelo před zahájením prací pojistku na miliardu korun. Z ní by se podle ředitele muzea měla škoda za požár a jeho následky uhradit.

Související