Policistům se nepodařilo ve svých řadách najít kolegu, který během demonstrací odpůrců a příznivců migrace údajně odmítl pomoct napadenému přenosovému vozu Českého rozhlasu. Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý dotyčného vyzvali, aby se přihlásil sám.

Incident se stal před dvěma týdny na pražském Hradčanském náměstí během masových sobotních demonstrací, kdy se několikrát střetli odpůrci migrantů a jejich zastánci.

Demonstranti napadli během vysílání přenosový vůz rozhlasu a nakonec novinářům odpojili elektrocentrálu. Reportér rozhlasu pak na sociálních sítích popsal, že mu policisté na místě odmítli pomoct. Jeden z nich údajně dodal: "Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku."

"Je to věc, která mě velmi mrzí. A mrzí mě proto, že se nám nepodařilo najít toho konkrétního policistu, který toto měl vyřknout. Chci jednoznačně říct, že takovéto praktiky u policie nemají své místo," řekl ministr Chovanec. Dodal, že si reportér prý není jistý, jestli šlo o muže, nebo ženu, a že je "škoda", že si nevšiml služebního čísla na uniformě.

"Já bych chtěl vyzvat konkrétního policistu nebo policistku - pokud opravdu existuje, pokud se to stalo -, aby se sám přihlásil a aby očistil jméno sboru," dodal Chovanec s tím, že by pak provinilec trestu neunikl. Policejní prezident doplnil, že by trest sloužil jako precedens do budoucna.

Chovanec hned druhý den po demonstracích nařídil Tuhému, aby vyšetřil, zda policisté postupovali tak, jak měli. Kontrola podle něj prokázala, že nechybovali. "Výsledek je jasný a jednoznačný: žádné excesy ze strany policie jsme nenašli," uvedl ministr.

Demonstranti na obou stranách podle policie porušili české právní normy v desítkách případů. Při střetu maskovaných odpůrců uprchlíků a zastánců migrace v Thunovské ulici létaly kameny i lahve. Hned po incidentu se množila kritika na to, že policisté proti agresivním demonstrantům nezakročila tvrději a neřešila ani to, že mají někteří zakrytý obličej, což je protizákonné.

"V danou chvíli úkolem policie není strhnout masky a začít identifikovat osoby, ale především chránit," bránil se kritice policejní prezident Tuhý s tím, že přítomní policisté se hlavně snažili oddělit obě skupiny od sebe a chránit zdraví všech lidí na místě. Podle Chovance se zpětně podařilo identifikovat 19 maskovaných lidí, policie teď vyhodnocuje, jestli se dopustili přestupku.

Ihned po střetu v Thunovské se na internetu objevila videa a na jejich základě i spekulace o tom, že zakuklenci mohli být ve skutečnosti policisté, což vedení policie ostře odmítá. Úvahám nahrávala hlavně úloha muže v hnědé bundě, který stál u maskované skupinky a usměrňoval ji, podle některých jí udílel pokyny.

Policie později vysvětlila, že se jednalo o kriminalistu, jehož úkolem bylo mírnit projevy násilí. Jeho jméno policie z důvodů bezpečnosti odmítá zveřejnit. Podle ředitele pražské policie Miloše Trojánka bylo v den demonstrací v Praze nasazeno celkem 12 neuniformovaných policistů s podobnými úkoly.

V sobotu večer ještě skupinka demonstrantů napadla žižkovské sociální centrum Klinika, které pomáhá uprchlíkům. Útočníci do domu házeli světlice a dlažební kostky. Podle Tuhého nic nenasvědčovalo tomu, že by se útok chystal. Proto tam policie nehlídkovala. Na místě podle něj ale byla do několika minut po incidentu.

Podle policie i ministra byly únorové demonstrace největšími v novodobé historii. Odhaduje se, že se jich zúčastnilo až deset tisíc lidí, které se snažila usměrnit zhruba tisícovka policistů.